Tercümanın Kaynağı (22) – AVRUPA PARLAMENTOSU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (22) – AVRUPA PARLAMENTOSU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

23 Aralık 2020 Avrupa Parlamentosu Başkanı Kimdir avrupa parlamentosu fransa'da hangi şehirdedir Avrupa Parlamentosu Nedir? Avrupa Parlamentosu Türkiye birimi avrupa parlamentosu'nun önemi nedir Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (22) – AVRUPA PARLAMENTOSU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Kültür, eğitim, konut ve sanayi alanlarında resmi olmayan bakanlık toplantıları İngilizce, Fransızca ve Başkanlık dili olmak üzere üç dilde yapılmaktadır. Temmuz 1999’da Almanlar, Finlandiya’nın başkanlığı sırasında Fincenin kullanılmasına, Almanca’nın çalışma dili olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyerek itiraz ettiler.

Üye devletlerin her birinden büyükelçiler ve yardımcılardan oluşan bir Komite, Konseyin çalışmalarını hazırlar. Bu, COREPER olarak bilinen Daimi Temsilciler Komitesi’dir.

Her üye devlet, Konsey Başkanlığını altı ay süreyle elinde tutar. Başkanlık, tüm Konsey toplantılarının düzenlenmesi ve başkanlık edilmesini, sorunların çözülmesini ve karar almada tutarlılığın sağlanmasını gerektirir. Bir ülke Başkanlığı elinde tuttuğunda, tercümanlar için patlama zamanıdır.

Konsey, Avrupa Parlamentosu ile birlikte, Komisyondan gelen önerileri reddedebileceği ortak karar sürecine dahil olur. 1996 yılında Avrupa Komisyonu, ortak kararın mevzuatla ilgili Topluluk kararlarının tüm alanlarına uygulanması gerektiğini önerdi. Açıkçası, bu çok mantıklıdır.

Ancak, bu olmadı ve kodlama 38 alan için geçerlidir. Maastricht Anlaşması kapsamında ortak karar, işçilerin, hizmetlerin, iç pazarın, eğitim ve sağlık için teşvik tedbirlerinin, tüketici politikasının, Avrupa ötesi ağların, çevre, kültür ve araştırma çerçeve programının serbest dolaşımı için geçerlidir. Amsterdam Antlaşması uyarınca, ortak karar sosyal dışlanma, halk sağlığı ve AB fonlarının dolandırıcılık amaçlı kullanımına karşı mücadeleyi kapsayacak şekilde genişletildi.

Konsey, kararları nitelikli çoğunlukla veya oybirliği ile alır. Vergilendirme, endüstri, kültür ve bölgesel ve sosyal fonlar için oybirliğiyle karar alınması gerekmektedir. Ortak Dış ve Güvenlik Politikası ve Adalet ve İçişleri (Avrupa Birliği Antlaşmasının İkinci ve Üçüncü Sütunları) için de oybirliği gereklidir. Bu, belirli bir ülkenin önerilen bir yasa değişikliğini veto edebileceği anlamına gelir.

Bazı insanlar vergilendirme, refah ve iş kanunları alanlarının nitelikli çoğunluk oylama sistemi altında ele alınması gerektiğine inanmaktadır. Nitelikli çoğunluk oyu tarım, balıkçılık, iç pazar, çevre ve ulaşım için geçerlidir. Amsterdam Antlaşması uyarınca nitelikli çoğunluk oylaması aynı zamanda iş girişimleri, erkekler ve kadınlar için eşit fırsatlar, halk sağlığı, araştırma için çerçeve programları ve gümrük işbirliği için de geçerli olacaktır.

Komisyon’un önerisi için en az 62 oy gerekiyor. Diğer durumlarda, en az 10 üye devletin lehte oy kullanması gerektiğine dair ek bir şart vardır. Bununla birlikte, Konsey mümkün olduğu kadar uzlaşmadan yanadır. AB genişlemesi, oylama düzenlemelerinde değişiklik gerektirecektir.

Kafa karıştırıcı bir şekilde, devlet veya hükümet başkanlarından ve Komisyon Başkanından oluşan bir Avrupa Konseyi vardır. Bu bir AB kurumu değil, genellikle Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere yılda en az iki kez toplanan bir zirve. Toplantılar, Avrupa Birliği Konseyi’nin altı aylık dönem başkanlığını yürüten ülkede düzenleniyor. Her kabin için üç tercüman olmak üzere on bir tercümanlık kabini gereklidir.

Genellikle, zirveden önce mevkidaşları ile görüşmek üzere, başkanlığı her üye devletin karşısında tutan ülkenin başkanı veya hükümeti. Avrupa Parlamentosu Başkanı, Avrupa Konseyi’nin her toplantısına hitap eder, ancak fiili tartışmalara katılmaz. Avrupa Konseyi, her beş yılda bir yeni Komisyon Başkanını kabul eder.

Avrupa Birliği Konseyi’nin üzerinde anlaşamadığı konuları ele alır ve her toplantıdan sonra Avrupa Parlamentosu’na rapor verir. Buna karşılık, Avrupa Parlamentosu zirvenin sonucunu kendi genel oturumunda tartışır. Komisyon ayrıca raporlarını Avrupa Konseyi’ne sunar. Avrupa Konseyi düzeyinde anlaşma, oy birliğiyle yapılır.

Avrupa Parlamentosu üyeleri
Avrupa Parlamentosu görevleri
Avrupa Komisyonu
avrupa parlamentosu fransa’da hangi şehirde
Avrupa Parlamentosu Başkanı
Avrupa Parlamentosu Türkiye
Avrupa Parlamentosu Nedir
avrupa parlamentosu’nun önemi

AVRUPA PARLAMENTOSU

Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu başından beri bir Parlamenterler Meclisi kurdu. Üyeler, üye devletlerin ulusal hükümetlerinden delegelerdi. Avrupa Parlamentosu’na ilk doğrudan seçimler 1979’da yapıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun 15 ülke için 626 Üyesi bulunmaktadır. Sayılar kesin olarak nüfusa dayalı değildir; daha ziyade İrlanda ve Lüksemburg gibi daha küçük ülkelere daha fazla söz hakkı vermek için ağırlıklandırılmıştır. Örneğin Lüksemburg’da her 64.000 kişi için bir MEP vardır. Bu oran Almanya’ya uygulansaydı, 1.296 milletvekili olurdu. Benzer şekilde, Almanya’nın her 840.000 kişiye bir MEP oranı Lüksemburg’a başvurmuş olsaydı, tek bir Avrupa Parlamentosu’na bile hakkı olmayacaktı.

Parlamentonun mantar gibi çoğalmaya devam etmesi halinde işleyemeyeceğine dair endişeler vardı, Amsterdam Antlaşması uyarınca azami milletvekili sayısı 700 olacaktır. Strazburg’da 1999’da açılan yeni Louise Weiss Parlamento binası yalnızca 700 sandalyeden oluşuyor. 110 milyondan fazla nüfusa sahip on üç ülkeyi kapsayacak şekilde genişlemeyle birlikte, her ülkeye koltuk tahsisi için mevcut sistemde pek çok ayarlamanın yapılması gerekeceği açıktır.

 • Avusturya 21 / 7,8 milyon
 • Belçika 25/10 milyon
 • Danimarka 16 / 5,2 milyon
 • Finlandiya 16/5 milyon
 • Fransa 87/58 milyon
 • Almanya 99/83 milyon
 • Yunanistan 25/10 milyon
 • İrlanda 15 / 3,5 milyon
 • İtalya 87/57 milyon
 • Lüksemburg 6 / 386.000
 • Hollanda 31 / 15,5 milyon
 • Portekiz 25 / 9.9 milyon
 • İspanya 64 / 38,8 milyon
 • İsveç 22 / 8.9 milyon
 • İngiltere 87 / 58,5 milyon

Milletvekilleri beş yıllık bir dönem için seçilir. Her ayın son haftasında Strazburg’da aylık genel kurul toplantıları yapılırken, komite toplantıları ve ek oturumlar Brüksel’de yapılır. Genel Sekreterlik ve onun 4.000 görevlisi Lüksemburg’dadır. Parlamento üyeleri, Brüksel, Lüksemburg ve kendi ülkeleri arasında gidip gelmek için hatırı sayılır miktarda zaman harcarlar. Parlamento 370 milyon kişiyi temsil ediyor. Parlamento üyeleri AP siyasi gruplarından birine katılıyor:

Siyasi Grup

 • Avrupa Halk Partisi (Hıristiyan Demokratlar) ve Avrupalı Demokratlar
 • Avrupa Sosyalistler Partisi (PES)
 • Avrupa Liberal Demokratları (ELDR) Yeşiller / Avrupa Özgür İttifakı
 • Avrupa Birleşik Solu / Nordik Yeşil Sol Milletler Avrupa Birliği
 • Demokrasiler ve Çeşitliliklerin Avrupası (EDD) Bağımsızları

Haziran 1999’da seçilen milletvekili sayısı

 • 232
 • 180
 • 51
 • 48
 • 42
 • 30
 • 16
 • 26

1999’da seçilen milletvekillerinin yaklaşık% 30’u kadındı. Avrupa Parlamentosu, kendi Başkanını, on dört Başkan Yardımcısını ve bir tür gölge komisyonu oluşturan ve güvenlik ve savunma politikasından bütçe kontrolüne, balıkçılık ve kadınlara kadar AB işlerinin tüm yönleriyle ilgilenen on yedi AP komitesinin Başkanlarını seçer. 

Ancak, EP Komiteleri yirmi Komisyon Üyesinin portföyüne tam olarak karşılık gelmemektedir. Nicole Fontaine, 1999’da Başkan seçildi. Görev süresi iki buçuk yıldır. Cumhurbaşkanı ve Başkan Yardımcıları birlikte, parlamentonun yönetiminden sorumlu olan Parlamento Bürosunu oluşturur. Beş milletvekili daha Quaestor olarak seçildi. Parlamento üyelerini ilgilendiren her türlü idari meseleyle ilgilenirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir