Tercümanın Kaynağı (21) – Avrupa Birliği Kurumları – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (21) – Avrupa Birliği Kurumları – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

23 Aralık 2020 Avrupa Birliği Konseyi Avrupa komisyonu binası Avrupa Komisyonu görevleri Avrupa Komisyonu merkezi Avrupa Komisyonu nedir Avrupa Komisyonu Türkiye avrupa komisyonunun türkiye'de açtığı ilk ofis Avrupa Parlamentosu Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (21) – Avrupa Birliği Kurumları – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

AB, Lomé Sözleşmesini 1975, 1979, 1984, 1989, 1995 ve 2000’de 71 Afrika, Karayip ve Pasifik Devleti (ACP) ile imzaladı. Bu, bu ülkelere yapılan mali yardımı ve ticaret anlaşmalarını kapsar. Ocak 2000’de, dokuzuncu Avrupa Kalkınma Fonu’nun kurulduğu bir kalkınma yardım paketi kabul edildi.

Avrupa Birliği, beş yıl içinde 13,5 milyar avroluk bir kalkınma yardım paketi sağladı. Pakette ayrıca 1,7 milyar avroluk Avrupa Yatırım Bankası kredisi de yer aldı. Anlaşma şartlarına göre AB, ACP pazarlarına daha sınırlı erişim karşılığında ACP ihracatının% 95’ine tarifesiz erişim sağlıyor. Uzun vadede amaç, AB ile ACP bölgesi içindeki bölgeler arasında serbest ticaret bölgeleri kurmaktır.

Nisan 2000’de Avrupa Birliği’nin devlet ve hükümet başkanları, Afrika’nın kalkınma ve AIDS sorunlarını tartışmanın ön saflarına taşımak için Kahire’deki Afrika Birliği Örgütü’nün 53 ülkesinin liderleriyle bir araya geldi.

Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’dan oluşan Güney Amerika ekonomik topluluğu Mercosur ile ortak üye olarak Bolivya ve Şili ile çerçeve anlaşmalar geliştirilmiştir. Mart 2000’de AB ve Meksika, endüstriyel ürünler üzerindeki tarifeleri birkaç yıl boyunca düşürmeyi ve sonunda bir serbest ticaret bölgesi kurmayı kabul etti.

Son yıllarda polis işbirliğinde artış oldu. Temmuz 1999’da Avrupa Polis Ofisi veya Europol faaliyete geçti. Ofis, organize suç, terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve sahtecilikle mücadele etmek için 15 AB üye devletindeki kuvvetler arasında polis işbirliğini geliştirmek için çalıştığı Lahey’de bulunmaktadır.

2003 yılına kadar Avrupa Birliği, EUROFOR adında 60.000 asker ve 5.000 polisten oluşan bir hızlı müdahale gücüne sahip olacak. Bu şekilde, AB’nin Kosova’da olduğu gibi harekete geçmesi için artık ABD’ye güvenmesi gerekmeyecek. Avrupa Konseyi Sekreteryası bünyesinde bir Geçici Askeri Komite kurulacaktır. Bu bölüm, kriz durumları hakkında Bakanlar Kurulu’na bilgi verecektir. EUROFOR, Amsterdam Antlaşması’nda yer alan sözde Petersberg Görevleri çatısı altında yer alan davalarda harekete geçecektir.

Bunlar:

■ insani yardım ve kurtarma görevleri
■ barışı koruma görevleri
■ kriz yönetiminde savaş güçlerinin görevleri dahil barışı sağlamaktır.

EUROFOR’un rolünün Petersberg Görevlerinin ötesinde gelecekteki herhangi bir uzantısı, Avusturya, Finlandiya, İrlanda ve İsveç gibi geleneksel olarak tarafsız ülkeler için sonuçlar doğurabilir.

Avrupa Birliği çok hızlı bir şekilde değişiyor. Her yeni Antlaşma karmaşık değişiklikler getiriyor. Kaliteli ulusal gazetelerin çoğu Avrupa’da olup bitenlere iyi bir şekilde yer vermektedir. Bununla birlikte, The Economist grubu tarafından yayınlanan, yalnızca Avrupa Birliği hakkında haftalık bir gazete olduğu için The European Voice özellikle kullanışlıdır ve çevrimiçi olarak da mevcuttur.

Avrupa Politika Merkezi (EPC), Avrupa’da neler olup bittiğini tartışmak için AB hükümetlerinden, iş dünyasından ve mesleklerden insanları bir araya getirecek bir düşünce kuruluşu olarak 1997 yılında kuruldu. Başkan, Peter Sutherland. Merkez, kurumsal üyeler için siyasi brifingler ve aylık kahvaltı toplantıları sağlamaktadır. AB ayrıca finansmana katkıda bulunur. EPC’nin, Avrupa Birliği’nin geleceği hakkında politikacılar, gazeteciler ve avukatların makalelerini içeren Challenge Europe adlı çevrimiçi bir dergisi vardır.

Avrupa Komisyonu nedir
Avrupa Birliği Konseyi
Avrupa Parlamentosu
Avrupa Komisyonu merkezi
Avrupa komisyonu binası
Avrupa Komisyonu Türkiye
Avrupa Komisyonu görevleri
avrupa komisyonunun türkiye’de açtığı ilk ofis

Avrupa Birliği Kurumları

Avrupa Birliği içindeki en önemli üç kurum Komisyon, Konsey ve Parlamento’dur. Ne yazık ki, çalışma düzenlemeleri gereksiz yere karmaşıktır. İşlerinin çoğu, yeni yasaların çıkarılmasını ve yıllık bütçe üzerinde anlaşmayı içerir.

AVRUPA KOMİSYONU

Avrupa Komisyonu’nun 16.000 personeli (3.000’i çevirmen veya tercüman olarak çalışmaktadır) ve ikisi Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık’tan ve diğer üye devletlerin her birinden birer tane olmak üzere yirmi Komiser bulunmaktadır. Devlet veya hükümet başkanları, Avrupa Konseyi’nde yeni bir Başkan üzerinde anlaşır. Bu, Avrupa Parlamentosu’na danışılarak yapılır. Romano Prodi, 1999’da Başkan olarak atanmıştır.

Kalan 19 Komiser, gelecek Cumhurbaşkanına danışarak hükümetleri tarafından aday gösterilir. Ayrıca Avrupa Parlamentosu huzuruna çıkmaları gerekir. Beş yıllık bir dönem için atanırlar ve Avrupa’nın çıkarlarına göre hareket etmeleri beklenir. Komisyon göreve başlamadan önce, bir gensoru önergesi kabul etme ve Komisyonu istifaya zorlama yetkisine sahip olan Parlamento tarafından onaylanmalıdır. Bu ilk kez, Başkan Jacques Santer ve tüm Komisyonun dolandırıcılık ve kötü yönetim iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kaldığı Mart 1999’da gerçekleşti.

Müdürlüklere eskiden sayılarla – DGV, DGX vb. atıfta bulunulurdu, ancak Sayın Prodi çok mantıklı bir şekilde bunlara numara yerine adla atıfta bulunulması gerektiğine karar verdi.

Merkezi Brüksel’de bulunan Komisyon haftalık olarak toplanır. Yıllık bütçeyi hazırlar ve onay için AB Konseyi ve Parlamento’ya iletir. Aynı zamanda, onay için AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na da benzer şekilde aktarılan yeni yasalar önerir. Avrupa menfaati, danışma ve yetki ile ilgili üç şart, tüm yeni kanunlar için geçerlidir. Başka bir deyişle, herhangi bir yeni kanun bir bütün olarak Avrupa’nın çıkarına olmalı, diğer organlarla istişare içinde önerilmeli ve sadece ulusal düzeyde değil, AB düzeyinde de gerekli olduğuna karar verilmelidir.

Komisyon, tüm üye devletlerde mevcut Antlaşmalara uyulmasını sağlar. Ayrıca, bir politika yapıcı olarak hareket eder ve AB bütçesini yönetir. Afrika, Karayipler ve Pasifik (ACP) ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile ticaret ve işbirliği anlaşmaları müzakere eder.

Komisyonun resmi dilleri İngilizce ve Fransızca’dır. 

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ

Genellikle Bakanlar Konseyi olarak anılan Avrupa Birliği Konseyi, 15 üye ülkenin bakanlarından oluşur. Konsey, Konsey Genel Merkezinin bulunduğu Brüksel’deki Justus Lipsius Binasında toplanır. Nisan, Haziran ve Ekim aylarında Lüksemburg’daki Kirchberg Avrupa Merkezi’nde toplanır. Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Konseyin Genel Sekreteridir ve toplantılarına katılır.

Düzenli olarak farklı toplantılar yapılır – örneğin, tüm Maliye Bakanları ayda bir Genel İşler Konseyi’nde toplanır. Ekonomi ve Maliye Bakanları da Ekonomik ve Mali İşler Konseyi’nde ayda bir kez toplanır. Ulaştırma ve Sanayi Konseyleri, yılda iki ila dört kez daha seyrek toplanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir