Tercümanın Kaynağı (46) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (46) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

24 Aralık 2020 apec APEC Makale Apec nedir APEC üyeleri APEC zirveleri Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği temel özellikleri Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Tayland zirvesi Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (46) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

AMERİKAN DEVLETLERİNİN ORGANİZASYONU

Amerikan Devletleri Organizasyonu veya OAS, dünyanın en eski bölgesel organizasyonudur. 1890’da Birinci Uluslararası Amerikan Devletleri Konferansı’nın kuruluşuna kadar uzanıyor. 1910’da Konferansın adı Pan American Union olarak değiştirildi. 1948’de Amerikan Devletleri Örgütü olarak yeniden adlandırıldı.

OAS, 35 üye devletten oluşmaktadır; başka bir deyişle, Kuzey, Orta ve Güney Amerika’daki her egemen devlet. Avrupa Birliği ve diğer 44 ülke daimi gözlemci statüsüne sahiptir.
Daimi gözlemcilerin Genel Kurul ve Daimi Konsey halka açık toplantılarına katılmalarına izin verilmektedir. Ayrıca özel toplantılara davet edilebilirler. Buna karşılık, kalıcı gözlemciler çeşitli programlara uzmanlık, eğitim ve mali katkı sağlanmasına yardımcı olur.

OAS’nin amaçları çok geniş kapsamlıdır. Bunlar demokrasinin ilerletilmesini, barış ve güvenliğin güçlendirilmesini, anlaşmazlıkların barışçıl çözümünü, saldırganlığa karşı ortak eylemi, ekonomik ve sosyal gelişmeyi içerir. Son yıllarda ticaret ve çevre daha önemli hale geldi. OAS, 2005 yılına kadar Amerika Serbest Ticaret Bölgesi olan bir serbest ticaret bölgesi kurmayı planlıyor.

Inter-American Development Bank, 1959’da OAS tarafından kuruldu.

OAS, çeşitli ülkelere seçim gözlem misyonları göndermiştir. Amerikan İnsan Hakları Komisyonu, üye devletlerin hükümetleri tarafından sunulan listelerden Genel Kurul tarafından seçilen yedi üyeden oluşur. Komisyon, Washington merkezlidir ve yılda birkaç kez toplanır. İnsan hakları konusundaki sicillerini değerlendirmek için farklı ülkeleri ziyaret eder. İnsan hakları ihlallerini görürse, Kosta Rika San José’deki Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesinin ihlallerini ele alan Inter-American İnsan Hakları Mahkemesine bir dava sunabilir. Bireyler ve sivil toplum kuruluşları da kendi ülkelerindeki tüm yasal yolları tüketmişlerse mahkemeye dava açabilirler.

CIDI, Inter-American Council for Integral Development’dır. 1996 yılında kurulmuş olup, doğrudan Genel Kurul’a karşı sorumludur. Üye devlet hükümetleri, bakanlık düzeyinde bir temsilci atar. CEPCIDI, CIDI’nin daimi yürütme komitesidir ve SEDI, Bütünsel Gelişim için Yönetici Sekreterliğidir. OAS, uluslararası hukukla ilgili yüzden fazla sözleşmeden sorumludur.

1999 yılında OAS tarafından istihdam edilen toplam personel sayısı altı yüzün üzerindeydi ve bunlardan sadece ikisi sürekli olarak tercüman olarak çalışıyordu. Bununla birlikte, OAS ayrıca günlük olarak yaklaşık 64 serbest çevirmen istihdam etti. OAS her ay Washington dışında en az bir toplantı düzenler.

OAS’ın resmi dilleri İngilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolcadır.

Tercümanlar bu resmi dillerden en az ikisinde ve diğer iki resmi dil dışında çalışabilmelidir.

Üye ülkeler: Antigua ve Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Surinam, Saint Kitts ve Nevis, Trinidad ve Tobago, ABD, Uruguay, Venezuela.

Kalıcı Gözlemciler: Cezayir, Angola, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Ekvator Ginesi, Avrupa Birliği, Finlandiya, Fransa, Almanya, Gana, Yunanistan, Vatikan, Macaristan, Hindistan, İsrail İtalya, Japonya, Kazakistan, Kore Cumhuriyeti, Letonya, Lübnan, Fas, Hollanda, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, İspanya, İsveç, Sri Lanka, İsviçre, Tayland, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Krallık, Yemen.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği temel özellikleri
apec, türkiye
Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği
APEC üyeleri
Apec nedir
APEC Makale
Tayland zirvesi
APEC zirveleri

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ORGANİZASYONU

OECD 1961’de kuruldu ve Avrupa merkezli bir organizasyondan Avustralya, Japonya, Kore, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’ni içeren yirmi dokuz üyeli bir uluslararası organizasyona dönüştü. Slovakya otuzuncu üye devlet olacak. Paris merkezli OECD, 700’ü ekonomist, avukat ve bilim adamı olmak üzere 1.850 personel istihdam etmektedir. Donald J. Johnston, 1996’dan beri Genel Sekreterdir.

Genel Sekreter, her üye ülkeden bir temsilci ve Avrupa Komisyonu’ndan bir temsilciden oluşan Konsey’e başkanlık eder. Konsey, düzenli olarak Büyükelçi düzeyinde toplanır. Ayrıca her yıl bakanlık düzeyinde toplanır. Her yıl iki yüz OECD komitesinin toplantılarına yaklaşık 40.000 üst düzey yetkili katılıyor. Teşkilat bünyesinde istatistik toplayan, araştırma yapan, verileri analiz eden, ekonomik ve sosyal politika geliştiren çok sayıda müdürlük bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda OECD, yaşlanan nüfus, eğitim, elektronik ticaret, sürdürülebilir kalkınma, ticaret ve vergilendirme gibi konulara odaklanmayı planlamaktadır.

Örgütün resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır.

Üyeler: Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Kore, Lüksemburg, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

PASİFİK TOPLULUĞU SEKRETERLİĞİ

1947’de kurulan ve 1998’e kadar Güney Pasifik Komisyonu olarak bilinen Pasifik Topluluğu Sekreterliği (SPC), 26 üyeyi içeren bölgesel bir hükümetler arası organizasyondur: Avustralya, Fransa, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ve 22 Pasifik ada ülkesi ve bölgeler. Hollanda ve Birleşik Krallık, Komisyonun kurucu üyeleriydiler, ancak Hollanda, 1962’de Hollanda Yeni Gine’nin idaresini Endonezya’ya devrederek çekildi ve Birleşik Krallık 1996’da çekildi. Fransa, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok kişiyle yakın bağlantıları var. 

Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası ve Wallis ve Futuna, Fransız bölgeleridir. Mariana Adaları, Marshall Adaları, Mikronezya Federal Devletleri, Guam ve Palau, Amerika Birleşik Devletleri ile yakından bağlantılıdır veya aslında ABD topraklarıdır. Adaların çoğu İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Sekreterlik bu adalara sosyal ve ekonomik alanlarda teknik yardım sağlar.

Her üyenin, kararların uzlaşmayla alındığı yıllık Güney Pasifik Konferansı’nda bir oy hakkı vardır. Hükümetler ve İdareler Temsilcileri Komitesi, Sekreterliğin programına ve bütçesine karar verir. İcra Komitesi, bir Genel Müdür, bir programlar müdürü ve bir hizmetler direktöründen oluşur.

İngilizce ve Fransızca, SPC’nin resmi dilleridir. Yalnızca Papua Yeni Gine’de yedi yüzden fazla dil konuşulmaktadır. Komisyon, 142’si Yeni Kaledonya’da ve 111’i Fiji ve Solomon Adaları’nda olmak üzere toplam 253 kişiyi istihdam etmektedir.

Personel, bir Baş Tercüman ve aynı zamanda tercüman olarak ikiye katlanan iki tercüman içerir.

Üyeler: Amerikan Samoası, Avustralya, Cook Adaları, Mikronezya Federal Devletleri, Fiji, Fransa, Fransız Polinezyası, Guam, Kiribati, Marshall Adaları, Nauru, Yeni Kaledonya, Yeni Zelanda, Niue, Kuzey Mariana Adaları Topluluğu, Palau, Papua Yeni Gine, Pitcairn Adaları, Solomon Adaları, Tokelau, Tonga, Tuvalu, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Vanuatu, Wallis ve Futuna, Batı Samoa.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir