Tercümanın Kaynağı (45) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (45) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

24 Aralık 2020 Europol Interpol Başkanı İnterpol Daire Başkanlığı nedir INTERPOL listesi INTERPOL Turkey İnterpol Türkiye Interpol Türkiye Başkanı interpol'e bağlı olmayan ülkeler Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (45) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

STANDARDİZASYON İÇİN ULUSLARARASI ORGANİZASYON (ISO)

ISO bir kısaltma değildir; eşit anlamına gelen Yunanca ‘isos’ kelimesinden türemiştir. Uluslararası Standardizasyon Örgütü, tüm dünyada ISO olarak bilinir. ISO 9000 kalite güvencesi çoğu okuyucuya aşina olacaktır. 1947’de kurulan ISO, 90 ulusal standartlar kuruluşunu, 36 muhabir üyeyi ve 9 abone üyeyi bir araya getiriyor. Afrika, Arap ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa, Latin Amerika, Pasifik Asya ve Güney Doğu Asya’da da bölgesel standart kuruluşları vardır.

ISO, her türlü ürün için standartların oluşturulması için çalışmıştır. Örneğin ISO film hız kodunu oluşturmuş, banka kartlarının tüm ülkelerde ATM makinelerinde çalışmasını sağlamış, kağıt ebatlarını standartlaştırmış ve araç kontrolleri için uluslararası semboller geliştirmiştir. ISO bugüne kadar 12.000 uluslararası standart oluşturmuştur ve bunlar her beş yılda bir gözden geçirilmektedir.

1999’da 32 ülkede 1.493 teknik toplantı yapıldı. Cenevre’deki Merkez Sekreterya’da 18 ülkeden 160 tam zamanlı personel var. ISONET, İnternetteki ISO bilgi ağıdır. ISO’nun Uluslararası Telekomünikasyon Birimi, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu ve Dünya Ticaret Örgütü ile bağlantıları vardır.

Üye kuruluşlar, Sekreterya’nın yönetim maliyetine katkıda bulunur. Teknik komiteler ayrı ayrı organize edilmiştir. Maliyetleri, kendilerine idari ve teknik kaynaklar sağlayan 35 üye kuruluş tarafından karşılanmaktadır. Kararlar oy birliği ile alınır. Standartlar dünya çapında uygulanır ve bu da ticareti kolaylaştırır.

İnterpol Türkiye
Europol
interpol’e bağlı olmayan ülkeler
Interpol Türkiye Başkanı
Interpol Başkanı
INTERPOL listesi
INTERPOL Turkey
İnterpol Daire Başkanlığı nedir

İNTERPOL

1914 yılında kurulan Interpol, 2000 yılında 178 üye ülkeye sahipti. Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı veya ICPO olarak da bilinir. Interpol, dünyanın farklı ülkelerindeki polis güçleri arasındaki işbirliğini kolaylaştırır. Her ulusal polis gücünün, diğer ulusal polis güçleri ve Interpol ile bilgi paylaşımını koordine etmek için bir Ulusal Merkez Bürosu vardır.

Interpol, mesajların ele geçirilmemesini sağlamak için şifreleme kullanan kendi bağımsız e-posta sistemine sahiptir. Interpol ayrıca herhangi bir Ulusal Merkez Bürodaki polisin otomatik kayıtlara erişebildiği bir Otomatik Arama Tesisine de sahiptir.

Her üye ülke, Genel Kurul’a delegeler gönderir ve bu da, sırasıyla, farklı ülke ve bölgelerden 13 üyeyi İcra Komitesine seçer – dört yıllık bir dönem için seçilen bir Başkan, üç Başkan Yardımcısı ve üç yıl için seçilen dokuz sıradan üye şartlar.

Yürütme Kurulu yılda üç kez toplanır. Genel Sekreterlik Fransa’nın Lyon şehrinde bulunmaktadır. Genel Sekreter, Genel Kurul tarafından beş yıllık bir görev süresi ile atanır. Her üye hükümet Interpol’e mali bir katkıda bulunur. Katkı miktarı değişir, ancak her ülkenin Genel Kurul’da bir oy hakkı vardır.

Organizasyon içinde dört bölüm vardır:

■ Genel Yönetim
■ İrtibat ve Genel İstihbarat
■ Hukuki Konular
■ Bilgi Teknolojisi

1997’de 203’ü Fransız olmak üzere 318 personel vardı. Interpol’ün dört resmi dili Arapça, İngilizce, Fransızca ve İspanyolcadır. Tüm tercümanlar serbesttir.

AFRİKA BİRLİĞİ ORGANİZASYONU

Afrika Birliği Örgütü (OAU), 1963’te otuz devlet başkanı tarafından kuruldu. 1999’da Afrika’daki hemen hemen her ülke üye olmuş ve kuruluş 44 Afrika ülkesinden 570 personel istihdam etmiştir. OAU, Afrika’nın dekolonizasyonunda, apartheid ile mücadelede, mültecilerin yerleştirilmesinde ve sınır çatışmalarının çözümünde aktif rol oynadı. 1991 yılında bir Afrika Ekonomik Topluluğu kuran bir anlaşma imzalandı.

Genel Sekreterlik Etiyopya’da Addis Ababa’da bulunmaktadır. Genel Sekreter, Devlet ve Hükümet Başkanları Meclisi tarafından dört yıllık bir dönem için seçilir. 2000 yılında Genel Sekreter Dr. Salim Ahmed Salim idi. Ayrıca beş Genel Sekreter Yardımcısı vardır. OAU’nun Brüksel, Kahire, Darüsselam (Tanzanya), Cenevre, Lagos (Nijerya), Niamey (Nijer) ve New York’ta ofisleri bulunmaktadır.

Beş ihtisas komisyonu vardır:

■ Ekonomik ve Sosyal Komisyon
■ Eğitim, Bilim, Kültür ve Sağlık Komisyonu
■ Mültecilerle ilgili on beş kişilik komisyon
■ Savunma Komisyonu
■ Arabuluculuk, Uzlaştırma ve Tahkim Komisyonu

Üye devletler, milli gelirlerine göre yıllık bütçeye katkıda bulunurlar.

Resmi OAU dilleri Arapça, İngilizce, Fransızca ve Portekizce’dir.

Üye ülkeler: Cezayir, Angola, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Yeşil Burun Adaları, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Mısır, Ekvator Gine, Eritre, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malawi, Mali, Moritanya, Mauritius, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sahrawi Arap Demokratik Cumhuriyeti , Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve.

PAN AMERİKAN SAĞLIK ORGANİZASYONU

Pan Amerikan Sağlık Örgütü veya PAHO, 1902’de İkinci Uluslararası Amerikan Devletleri Konferansı (şimdi Amerikan Devletleri Örgütü) tarafından kurulmuştur. PAHO, hastalıklarla mücadele etmeyi, yaşam beklentisini artırmayı ve insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Her dört yılda bir toplanan Pan American Sıhhi Konferansı, PAHO’nun en üst düzey yönetim organıdır. Her üye hükümet, Örgütün politikalarını belirleyen Konferansta temsil edilir.

Yönlendirme Konseyi, programı ve bütçeyi gözden geçirmek için yıllık olarak toplanır. Tüm üye hükümetler Konsey’de temsil edilir. İcra Komitesi yılda iki kez toplanır. Bu, Konsey Konferansı tarafından kademeli olarak üç yıllık dönemler için seçilen dokuz üye hükümetin temsilcilerinden oluşan bir gruptur. Bu komite, idare ve bütçeyle ilgilenir.

İcra Komitesinin Planlama ve Programlama Alt Komitesi de yılda iki kez toplanır. Ancak bileşimi, yedi üye devletten gelen delegelerden oluştuğu için farklıdır.
Pan Amerikan Sıhhi Tesisat Bürosu, Organizasyonun Sekreterliğidir. Genel Müdür George Alleyne’dir. PAHO’nun çeşitli üye ülkelerde 27 ofisi bulunmaktadır. PAHO, Dünya Sağlık Örgütü Amerika Bölgesel Ofisidir ve sonuç olarak Birleşmiş Milletler Sisteminin bir parçasıdır.

PAHO sadece serbest çevirmenler istihdam etmektedir. İngilizce ve İspanyolca olarak düzenlenen teknik atölye çalışmaları ve seminerler için iki dilli tercümanlar istihdam edilmektedir.

Yönetim organı toplantıları durumunda, sözlü çeviri dört resmi PAHO dilinde sağlanır – İngilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca.

Üye ülkeler: Antigua ve Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Dominik, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaika, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, St. Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Surinam, Trinidad ve Tobago, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay ve Venezuela.

Katılımcı ülkeler: Fransa, Hollanda, Birleşik Krallık. Ortak

Üye: Porto Riko.

Gözlemci devletler: İspanya ve Portekiz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir