Tercümanın Kaynağı (44) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (44) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

24 Aralık 2020 IOM maaşları Uluslararası göç Uluslararası Göç Örgütü Ankara Uluslararası göç örgütü ekşi Uluslararası Goc örgütü Gaziantep Uluslararası Göç Örgütü Göç Terimleri Sözlüğü Uluslararası Göç Örgütü iletişim Uluslararası Göç Örgütü nedir Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (44) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Kızıl Haç Hareketi

Kızıl Haç Hareketi şunlardan oluşur:

  • Uluslararası Kızıl Haç Komitesi
  • Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu
  • Dünya genelinde Kızılhaç ve Kızılay dernekleri

Komite ve Federasyon, insani yardım çalışmalarını aralarında paylaştırdı. Federasyon doğal afetlerle uğraşırken Komite savaş durumlarıyla ilgilenir.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) 1863 yılında İsviçre vatandaşı Henry Dunant tarafından kuruldu. İtalya’nın Solferino kentindeki savaş alanında, onları tedavi edecek kimse olmadan askerlerin öldüğünü görünce şok oldu. Komite, 25 İsviçre vatandaşından oluşur ve yılda on kez toplanır. ICRC, silahlı çatışma durumlarıyla ilgilenir. Merkezi İzleme Ajansı, savaş nedeniyle ayrılmış ailelerin yeniden bir araya gelmesine yardımcı olur.

ICRC, Cenevre Sözleşmesi, Avrupa Birliği, İsviçre halkı ve 175 ulusal Kızılhaç ve Kızılay derneğini imzalayan devletlerin gönüllü katkılarıyla finanse edilmektedir. Kızılay Dernekleri Müslüman ülkelerde yerleşiktir.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu 1919 yılında kurulmuştur. Tüm ulusal Kızılhaç ve Kızılay derneklerinin Genel Kurulu iki yılda bir toplanır. Her üye topluluğun bir oy hakkı vardır. Genel Kurul, Federasyonun başkanını ve Genel Sekreterini seçer. Yürütme Konseyi üyeleri de Genel Kurul tarafından seçilir.

Sekreterya 50 farklı ülkeden 250 kişiyi istihdam etmektedir. Federasyon, doğal ve teknolojik afetler durumunda uluslararası yardım yardımını koordine eder.

Delegeler Konseyi, ICRC, Uluslararası Federasyon ve ulusal derneklerin temsilcilerinden oluşan bir meclistir. Konsey, her iki yılda bir toplanır.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Konferansı, yani ICRC, Federasyon, Cenevre Sözleşmesini imzalayan 188 ülke ve ulusal dernekler dört yılda bir toplanmaktadır. Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Daimi Komisyonu yılda iki kez toplanır.

Dokuz üye vardır: Uluslararası Konferans tarafından seçilen beş üye, ICRC başkanı ve başka bir ICRC temsilcisi ve Federasyon başkanı ve bir başka Federasyon temsilcisi. ICRC tercüman çalıştırmaz.

ULUSLARARASI OLİMPİK KOMİTESİ

1894 yılında kurulan Olimpiyat hareketi, IOC, Uluslararası Spor Federasyonları, Ulusal Olimpiyat Komiteleri ve Olimpiyat Oyunlarının Organizasyon Komitelerinin yanı sıra ulusal derneklerden oluşan uluslararası, hükümet dışı, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

IOC’nin 110 üyesi ve 24 onur üyesi vardır. Emeklilik yaşı 80’dir. Başkan önce üyeler tarafından sekiz yıl görev yapmak üzere seçilir. Bundan sonra dört yıllık dönemlere seçilebilir. Oturum, yıllık genel kuruldur ve IOC’nin en üst organıdır. Her yıl dört veya beş kez toplanan ve kararlar öneren İcra Kurulu, IOC başkanı, dört Başkan Yardımcısı ve Genel Kurul tarafından seçilen altı üyeden oluşur.

Başkan Yardımcıları ve altı üye, dört yıllık bir dönem görev yapmaktadır. Pazarlamadan filateliğe, radyo ve televizyona kadar çeşitli alanlarda 23 komisyon var. Yılda en az bir kez genel kurulda toplanırlar.

1999 IOC bütçesi 40 milyon İsviçre Frangının biraz altındaydı. Özel olarak finanse edilir ve kamu finansmanı almaz. Bütçesinin çoğu, Olimpiyat Oyunlarının televizyon haklarından geliyor. Ancak Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmak isteyen ülkeler bu ayrıcalığın bedelini ödüyor.

IOC’nin resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır.

Personel tercümanı yoktur, ancak dünyanın her yerindeki toplantılarda serbest tercümanlar çalışmaktadır. Toplantı örnekleri arasında altı ayda bir, bir kez Lozan’da ve bir kez de başka bir ülkede yapılan Oturum, Yönetim Kurulu ve yukarıda belirtilen Komisyonlar sayılabilir.

Oturum Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve İspanyolca kullanır.

Olimpiyat Oyunları için tercümanlık organizasyonu oldukça karmaşıktır. 2000 Olimpiyat Oyunları için Sydney’den veya yakınlarından yaklaşık elli ardışık tercüman işe alındı. Ayrıca kırk ila elli arasında eş zamanlı tercümanın da Ana Basın Merkezi’nde, bazı Uluslararası Spor Federasyonu Kongrelerinde, IOC toplantılarında ve basın konferanslarında çalışması gerekiyordu.

Simultane tercümanlar on bir dili kapsıyordu: Arapça, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Mandarin, Portekizce, Rusça ve İspanyolca.

Bu on bir dil daha çok atletizm, su sporları ve jimnastik gibi daha popüler Olimpiyat etkinlikleri içindi. IOC Tıp Komisyonu ve Koordinasyon Komitesinin günlük toplantıları için tercümanlar da sağlanacaktı. Çoğu tercüman, Avustralya Ulusal Çevirmenler ve Tercümanlar Akreditasyon Kurumu (NAATI) tarafından akredite edilmiştir.

Uluslararası Göç Örgütü Ankara
Uluslararası Göç Örgütü iletişim
IOM maaşları
Uluslararası göç
Uluslararası göç örgütü ekşi
Uluslararası Göç Örgütü nedir
Uluslararası Goc örgütü Gaziantep
Uluslararası Göç Örgütü Göç Terimleri Sözlüğü

ULUSLARARASI GÖÇ ÖRGÜTÜ

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), ilk olarak 1951’de Avrupa’dan Göçmenlerin Geçici Hükümetlerarası Hareketleri Komitesi olarak kurulmuş hükümetler arası bir organdır. Ellili ve altmışlı yıllarda Avrupa içindeki göçe odaklandı. Örneğin, 1956’da Macar mültecilerin yeniden yerleştirilmesinde faaldi. 1968’de Çekoslovak mültecilerin Avusturya’dan yeniden yerleştirilmesine yardımcı oldu.

1970’lerde kanatlarını açtı ve 30.000’den fazla Şililinin elli ülkeye taşınmasına ve Asyalıların Uganda’dan çıkmasına yardım etti. IOM, bir miktar yerinden edildikten sonra insanları kendi ülkelerine geri götürmekle de ilgileniyor. 71 üye devlet ve 47 gözlemci devlet ve ayrıca Malta Tarikatı vardır.

Bazı uluslararası hükümet ve sivil toplum kuruluşları da IOM toplantılarında gözlemci statüsüne sahiptir. Bir Konsey ve bir Yürütme Komitesi var. Brunson Mc Kinley, Genel Müdür seçildi ve 1998’de göreve başladı.

Resmi diller İngilizce, Fransızca ve İspanyolcadır. Personel tercümanı yoktur. İhtiyaç ortaya çıktıkça serbest çevirmenler istihdam edilmektedir.

Üyeler: Arnavutluk, Angola, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Avusturya, Bangladeş, Belçika, Bolivya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Mısır, El Salvador, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Gine-Bissau, Haiti, Honduras, Macaristan, İsrail, İtalya, Japonya, Ürdün, Kenya, Letonya, Liberya, Litvanya, Lüksemburg, Mali, Fas, Hollanda, Nikaragua, Norveç, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Kore Cumhuriyeti, Romanya, Senegal, Slovakya, Güney Afrika, Sri Lanka, Sudan, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tunus, Uganda, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay , Venezuela, Yemen, Zambiya.

Gözlemciler: Afganistan, Cezayir, Beyaz Rusya, Belize, Bosna Hersek, Brezilya, Kamboçya, Yeşil Burun Adaları, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Küba, Estonya, Etiyopya, Gürcistan, Gana, Gine, Holy See, Hindistan, Endonezya, İran, İrlanda, Jamaika, Kazakistan, Kırgızistan, Madagaskar, Malta, Meksika, Moldova, Mozambik, Namibya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Rusya Federasyonu, Ruanda, San Marino, Sao Tome ve Principe, Slovenya, Somali, İspanya, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Birleşik Krallık, Vietnam, Yugoslavya, Zimbabve.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir