Tercümanın Kaynağı (43) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (43) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

23 Aralık 2020 avrupa patent ofisi (epo) nedir Avrupa Patent Ofisi Nedir Avrupa Patent sorgulama Dünya Patent sorgulamaDünya Patent sorgulama European Patent Convention European patent search TPE Türk Patent Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (43) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

AVRUPA PATENT OFİSİ

Avrupa Patent Örgütü (EPO), Avrupa’da tek tip bir patent sistemi kurmak amacıyla 1973 yılında kurulmuştur. Organizasyon, bir yasama organı olan İdari Konsey, yürütme organı olan Avrupa Patent Ofisi (1977’de kurulmuştur) ve sözleşmeli devletlerden oluşur.

Münih, Lahey, Berlin ve Viyana’daki farklı EPO merkezlerindeki toplam personel sayısı yaklaşık 5.000’dir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu kadar büyük bir organizasyon için, Avrupa Patent Ofisi kendi kendini finanse ediyor. Prosedür ücretleri, masraflarını karşılar.

Avrupa Patent Ofisinin çalışma dilleri İngilizce, Fransızca ve Almanca’dır. Zaman zaman Danca, Hollandaca, İtalyanca, Japonca, Norveççe, Portekizce, İspanyolca, İsveççe ve Rusça gibi diğer diller de kullanılmaktadır. Serbest olarak yaklaşık 130 tercüman istihdam edilmektedir. Ağızdan ağıza işe alınırlar. Hepsi İngilizce, Fransızca veya Almanca olması gereken ana dillerinde çalışıyor. Çevirinin yüzde doksan dokuzu eşzamanlıdır. Sözlü Bildirilerde (itirazlar ve temyizler), konferanslarda, sergilerde ve diğer ulusal ofislerden veya kuruluşlardan delegelerle yapılan gayri resmi toplantılarda tercümanlık sağlanır.

Üye Ülkeler: Avusturya, Belçika, Kıbrıs, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Monako, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık.

Uzantı ülkeleri (bunların üye olması bekleniyor): Arnavutluk, Letonya, Litvanya, Makedonya, Romanya ve Slovenya.

AVRUPA UZAY AJANSI

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), her ikisi de 1962’de kurulmuş olan, Avrupa Fırlatıcı Geliştirme Örgütü ve Avrupa Uzay Araştırma Örgütü’nün 1973’te birleşmesinin bir sonucudur. Bazı programlar zorunluyken diğerleri isteğe bağlıdır. Tüm üye ülkeler zorunlu programlara katkıda bulunur. Katkıda bulunulan miktar milli gelire bağlıdır. Üye devletler, isteğe bağlı programlara katılım düzeylerine karar verebilirler. Avrupa Uzay Ajansı, Kuzey Amerika, Japon ve Rus Uzay Ajansları ile birlikte, 2004 yılında tamamlanması planlanan Uluslararası Uzay İstasyonunun ortağıdır.

Paris’teki ESA merkezinde 300’den az personel istihdam edilmektedir. 1.850 adında çok daha büyük bir sayı, diğer uzay istasyonlarıyla işbirliği girişimlerinde ve uydular, uzay teknolojisi ve Ariane 5 üzerinde çalışmaktadır.

ESA’daki çalışma dilleri İngilizce, Fransızca ve Almanca’dır. Serbest çevirmenler, bir tercüman havuzundan işe alınır. Arada sırada İtalyanca, Japonca ve Rusça tercümanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Üyeler: Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre ve Birleşik Krallık. Kanada bazı programlarda yer almaktadır.

avrupa patent ofisi (epo) nedir
Avrupa Patent Ofisi Nedir
Avrupa Patent sorgulama
Türk Patent
European Patent Convention
European patent search
TPE
Dünya Patent sorgulama

AMERİKA ARASI KALKINMA BANKASI

Inter-American Development Bank (IADB), 1959’da Amerikan Eyaletleri Örgütü tarafından kurulmuştur. Amacı, Orta ve Güney Amerika ile Karayipler’de ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmaktır. 1999’da banka, aralarında Kanada’nın yanı sıra Fransa ve Birleşik Krallık gibi bir dizi Avrupa ülkesi de dahil olmak üzere 46 ülkeden oluşuyordu.

Banka, üye ülkeler tarafından katkıda bulunan parayı kullanır ve Latin Amerika’nın daha yoksul ülkelerine borç vermek için dünyanın finans piyasalarından borç alır. Bankanın varlığının ilk yıllarında altyapı, tarım, endüstri ve kamu sağlığına odaklandı. Daha yakın zamanlarda, yoksulluğun azaltılması, modernizasyon ve çevrenin korunmasına dahil oldu. Bankanın fonları 1961’de 294 milyon dolardan 1996’da 6.7 milyar dolara çıktı.

Guvernörler Kurulu, her üye ülkeden, genellikle Maliye Bakanı veya Merkez Bankası Başkanı olmak üzere bir temsilciden oluşur. İcra Kurulu, Banka’nın günlük faaliyetlerinden sorumludur. Inter-American Investment Corporation (IIC), Bankanın küçük ve orta ölçekli özel şirketleri finanse eden 34 üyeli ayrı bir iştirakidir.

IADB’de istihdam edilen toplam personel sayısı 1.800’dür. Üç personel tercümanı vardır. Günlük olarak 20 ila 30 arasında serbest çevirmen istihdam edilmektedir. Sözlü çeviriler için son açık yarışma 1989’da yapıldı. Bankanın resmi dilleri İngilizce, Fransızca, Portekizce ve İspanyolca’dır. Portekizce ile nitelikli tercüman bulmakta bazı zorluklar yaşanmıştır.

Dört resmi dile tercümanlık, Guvernörler Kurulu’nun yıllık veya iki yılda bir yapılan toplantılarında sağlanır. İcra Direktörleri Kurulu ve üst yönetimin günlük toplantılarında dört resmi dilden çeviri İngilizce ve İspanyolca olarak sağlanmaktadır. IADB’nin başkanı Enrique V. Iglesias’tır.

Üyeler: Arjantin, Avusturya, Bahamalar, Barbados, Belçika, Belize, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Hırvatistan, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Finlandiya, Fransa, Almanya, Guatemala, Guyana, Haiti , Honduras, İsrail, İtalya, Jamaika, Japonya, Meksika, Hollanda, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, Slovenya, İspanya, Surinam, İsveç, İsviçre, Trinidad ve Tobago, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Uruguay , Venezuela.

ULUSLARARASI ELEKTROTEKNİK KOMİSYONU

Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC), elektrik, elektronik ve diğer bu tür teknolojiler için standartlar hazırlamak ve yayınlamak üzere 1906 yılında kurulmuştur. Çalışma, yaklaşık iki yüz teknik komite ve alt komite ve yedi yüz çalışma grubu tarafından yürütülmektedir.

IEC üyesi olan tüm ulusal komitelerin bir genel kurulundan oluşan IEC Konseyi, Komisyondaki en yüksek otoritedir. Konsey Kurulu bir karar alma organıdır. Ayrıca bir İcra Kurulu da vardır. IEC, ISO ve ITU gibi diğer kuruluşlarla yakın çalışır. M.R. Fünfschilling, 1999 yılında Başkan olarak üç yıllık bir süre için atandı.

İngilizce, Fransızca ve Rusça IEC’nin resmi dilleridir.

İngilizce’nin çalışma dili olduğu Konsey dışında, tartışmalar İngilizce ve / veya Fransızca olarak yapılabilir. IEC yıllık genel toplantısı her yıl farklı bir yerde yapılır. Fransızca / İngilizce kombinasyonu ve Rusça / Fransızca / İngilizce için eşzamanlı tercümenin sağlandığı Konsey toplantısında her yıl bir gün dört serbest çevirmen istihdam edilmektedir.

Üyeler: Avustralya, Avusturya, Beyaz Rusya, Belçika, Brezilya (1 Ekim 1999’da askıya alındı), Bulgaristan, Kanada, Çin, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Hindistan, Endonezya, İrlanda, İsrail İtalya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Lüksemburg, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Pakistan, Filipinler, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç , İsviçre, Tayland, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Yugoslavya.

Ortak üyeler: Bosna Hersek, Kıbrıs, Estonya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Malta, Tunus.

Ön Ortaklık: Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Eritre, Kenya, Uruguay.

Not: Ön ortaklık üyeliği beş yıllık bir süre için sürer ve bu süreden sonra bu ülkeler ortak üye olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir