Tercümanın Kaynağı (42) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (42) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

23 Aralık 2020 Avrupa Ekonomik Alanı EFTA amacı EFTA anlaşması Efta nedir Efta nerede imzalandı EFTA nın kurulmasının temel sebebi EFTA üyeleri Web Tercümanlık 0
Dil Neyi Anlatır? – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

ASYA KALKINMA BANKASI

Asya Kalkınma Bankası, 1966’da 31 üye hükümet tarafından kurulmuş ve 2000’in başlarında, 42’si Asya’da ve 16’sı Asya dışında olmak üzere 58 üyeye genişlemişti. 1999 yılında Banka 5 milyar ABD doları kredi vermiştir ve bunun% 40’ı yoksulluğun azaltılmasını hedeflemiştir. Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri en büyük iki hissedardır.

Banka, daha yüksek ekonomik kalkınma düzeylerini teşvik etmek için krediler sunmak için rezervlerini çeker ve borç alır. Ayrıca, gelişmekte olan üye ülkelere çok uygun oranlarda kredi sağlamak için üyelerin katkılarını ve eski kredilerin geri ödemelerini kullanır. Banka, üye ülkelerdeki projelere teknik destek sağlamaktadır.

Bankanın hedefleri aşağıdaki gibidir:

■ ekonomik büyümeyi teşvik edin
■ yoksulluğu azaltın
■ insani gelişmeyi desteklemek
■ kadınların statüsünü iyileştirmek
■ çevreyi koruyun

İngilizce, Banka’nın resmi dilidir. Serbest çevirmenler çeviri ihtiyaçlarını karşılar. Toplam personel sayısı 1998’de 2.000’in biraz altındaydı.

Üyeler: Afganistan, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Butan, Kamboçya, Çin Halk Cumhuriyeti, Cook Adaları, Fiji Adaları, Hong Kong (Çin), Hindistan, Endonezya, Japonya, Kazakistan, Kiribati, Kore Cumhuriyeti, Kırgızistan, Lao Demokratik Halkı Cumhuriyeti, Malezya, Maldivler, Marshall Adaları, Mikronezya, Moğolistan, Myanmar, Nauru, Nepal, Yeni Zelanda, Pakistan, Papua Yeni Gine, Filipinler, Samoa, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Tacikistan, Taipei, Tayland, Tonga, Tuvalu, Özbekistan, Vanuatu, Vietnam.

Bölgesel olmayan üyeler: Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

AVRUPA ORGANİZASYONU NÜKLEER ARAŞTIRMA,

AVRUPA PARÇACIK FİZİĞİ LABORATUVARI

Bu kuruluş, Centre européen de recherche nucléaire anlamına gelen Fransızca kısaltmasıyla bilinir. Parçacık fiziği, hangi maddenin yapıldığı ve onu hangi kuvvetlerin bir arada tuttuğu ile ilgilidir. CERN 1954’te kuruldu. 3000’in biraz altında çalışanıyla çok büyük bir organizasyondur.

CERN’deki son teknoloji laboratuarları kullanmak için her yıl 6.000’den fazla bilim insanı Cenevre’ye gidiyor. Bu bilim adamları, sadece CERN üye devletlerinden değil, birçok ülkeden geliyor. CERN’deki bilim adamları, tıbbi görüntüleme ve başlangıçta dünyadaki diğer fizikçilerle bilgi paylaşmak için kullandıkları World Wide Web’in geliştirilmesinde yer aldılar.

Konsey, her üye devletten biri bilim dünyasından, diğeri memur olmak üzere iki üyeden oluşur. İki komite vardır, bir Finans Komitesi ve bir Bilimsel Politika Komitesi. Genel Müdür beş yıllığına atanır. 2000 yılında genel müdür Luciano Maiani idi.

Üyeler: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık.

Gözlemci ülke ve kuruluşlar: İsrail, Japonya, Rusya Federasyonu, Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Komisyonu, UNESCO.

Üye olmayan ülkeler (bilim adamları CERN araştırma olanaklarını kullanabilirler): Cezayir, Arjantin, Ermenistan, Avustralya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Estonya, Gürcistan, İzlanda, Hindistan, İran, İrlanda, İsrail , Japonya, Kazakistan, Meksika, Fas, Pakistan, Peru, Romanya, Rusya, Slovenya, Güney Afrika, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri, Özbekistan.

EUROCONTROL

Eurocontrol veya Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü 1960 yılında kurulmuştur. Belçika, Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda’da 2.000 personel bulunmaktadır. Belçika’daki Maastricht Yukarı Bölge Kontrol Merkezi, yılda bir milyondan fazla uçuş gerçekleştiriyor. Eurocontrol, Hava Trafik Yönetimi personelinin eğitimi, bir ücret sistemi çalıştırma ve Avrupa’da hava trafik kontrolünün iyileştirilmesi ve genişletilmesinde yer almaktadır.

Eurocontrol, her üye devletin ilgili hükümet bakanlarından oluşan bir Genel Kurul’a sahiptir. Faaliyetleri denetleyen Konsey, Sivil Havacılık Genel Müdürlerinden oluşmaktadır.

Eurocontrol bünyesinde 27 üye ülke ve 19 dil bulunmaktadır. On iki dil için tercümanlık sağlanabilir. 1997 yılında 54 toplantıda tercümanlık yapıldı. Bunlardan 32’si çok dilli, on iki dili kapsıyordu ve 22’si iki dilli idi (çoğunlukla İngilizce ve Fransızca). Bu, yıl boyunca 1.739 tercüman günü olarak çalıştı. Ancak bu işin çoğu serbest çevirmenler tarafından yapılmaktadır.

Üye ülkeler: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Malta, Monako, Hollanda, Norveç, Portekiz, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık.

EFTA üyeleri
Avrupa Ekonomik Alanı
Efta nedir
Efta nerede imzalandı
EFTA anlaşması
EFTA nın kurulmasının temel sebebi
EFTA açılımı
EFTA amacı

AVRUPA SERBEST TİCARET BİRLİĞİ

Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) 1960 yılında kuruldu. Başlangıçta oldukça büyük bir organizasyon, şimdi İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’den oluşuyor. EFTA’nın eski üyeleri Avusturya, Danimarka, Portekiz, İsveç ve Birleşik Krallık’tır. Beş ülke de Avrupa Birliği’ne katılmak için EFTA’dan ayrıldı.

Konsey, EFTA’nın yönetim organıdır ve ayda bir toplanır. EFTA daimi heyet başkanlarından oluşur. Her ülkenin bir oyu vardır ancak kararlar genellikle oybirliği ile alınır.

1994 yılında Avrupa Ekonomik Alanı yürürlüğe girdi. İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’in yanı sıra 15 AB ülkesinden oluşur. İsviçre üye değildir. AÇA konseyi, AB ve İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç üyelerinden oluşur. EFTA mahkemesi, EEA kural ve düzenlemelerinin uygulanması konusunda adli denetim uygular. EFTA Gözetim Mahkemesi kurallara uyulmasını sağlar.

AÇA Ortak Komitesi ayda bir toplanır. Üyeleri, EEA, Avrupa Komisyonu ve 15 AB üye devletine üye olan üç EFTA ülkesinin temsilcileridir. EFTA’nın Filistin Yönetimi adına Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, İsrail, Letonya, Litvanya, Fas, FKÖ, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Türkiye ile serbest ticaret anlaşmaları bulunmaktadır.

EFTA, Kanada, Kıbrıs, Mısır, Ürdün, Makedonya ve Tunus ile serbest ticaret anlaşmaları müzakere sürecindedir.
İngilizce, EFTA’nın çalışma dilidir. Personel tercümanı yoktur. İhtiyaç duyulduğunda serbest tercümanlar işe alınır. Cenevre, Brüksel ve Lüksemburg’daki üç ofiste yaklaşık 80 personel istihdam edilmektedir.

INTELSAT

Uluslararası Telekomünikasyon Uydu Kuruluşu veya kar amacı gütmeyen bir kooperatif olan INTEL-SAT, 1964 yılında kurulmuştur. 1999 yılında 141 üye ülkesi vardır. On dokuz uydusu 200’den fazla ülkede insanlara hizmet vermektedir. INTELSAT müşterileri arasında televizyon ve radyo istasyonları, hava yolları, bankalar ve çokuluslu üreticiler bulunmaktadır. Dünya çapında üç yüzün üzerinde müşteri var. INTELSAT, 1969’da Apollo ayına iniş ve 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları gibi durumlarda televizyon yayını sağladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir