Tercümanın Kaynağı (41) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (41) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

23 Aralık 2020 birleşmiş milletler dünya turizm örgütü'nün kısa adı dünya turizm örgütü (unwto) dünya turizm örgütü covid-19 Dünya Turizm Örgütü resmî sitesi Dünya Turizm Örgütü turizm tanımı Dünya turizmi Uluslararası turizm örgütleri nelerdir Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (41) – DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatlarım

DÜNYA TURİZM ORGANİZASYONU

Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), dünya çapında turizmi geliştirme görevi ile Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen hükümetler arası bir organdır. Üyelik 138 ülke ve bölgeden oluşmaktadır. Madrid’deki personel 80 kişiden oluşan oldukça küçük. Havayolları, otel grupları ve tur operatörleri de dahil olmak üzere 350 üye var. Turizm, dünyanın en hızlı büyüyen endüstrisidir. WTO’ya göre, 1996’da 594 milyon kişi geldi. Bu sayının 2000 yılında 700 milyona ve 2010’da bir milyara yükselmesi bekleniyor.

Yürütme Konseyi, 27 üye ülkeden bir Başkan, iki Başkan Yardımcısı ve temsilcilerden, Bağlı Üyelerden bir temsilciden ve Ortak Üyelerden (Aruba, Makao, Madeira, Hollanda Antilleri ve Belçika’daki Flaman topluluğu) bir temsilciden oluşur.

UNAIDS

UNAIDS veya Ortak BM HIV / AIDS Programı, AIDS ile mücadele görevinin yalnızca Dünya Sağlık Örgütü için çok büyük olduğu düşünüldüğü için kuruldu. Program Çocuk Fonu, BM Kalkınma Programı, UNESCO, BM Nüfus Fonu, Dünya Sağlık Örgütü, UNDCP ve Dünya Bankası başkanlarını içermektedir.

UNAIDS’in ABD hükümeti (15 milyon ABD Doları) ve Hollanda, Birleşik Krallık, İsveç, Norveç, Danimarka, Çin, Güney Afrika ve Tayland hükümetlerinin gönüllü katkılarından oluşan 60 milyon ABD Doları tutarında yıllık bir bütçesi vardır. ECOSOC, Program Koordinasyon Kurulu’ndaki 22 sandalyenin üye ülkeler arasında dağılımını organize eder.

Yukarıda belirtilen yedi BM örgütü de Kurul’da temsil edilmektedir. Olağandışı bir şekilde, Kurul, sivil toplum kuruluşlarının beş temsilcisini içerir. UNAIDS, BM’nin HIV / AIDS politikasını hazırlar ve gelişmekte olan ülkelerde teknik destek sağlar. Sekreterya Cenevre’dedir ve personel 129 profesyonelden oluşmaktadır. Dr. Peter Piot, Aralık 1994’te icra direktörü olarak atandı.

Diğer Uluslararası Kuruluşlar

Bu bölüm, tercümanın sağlandığı uluslararası ve bölgesel kuruluşlara (Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler dışında) odaklanmaktadır.

Bazı kuruluşlar tüm toplantılar için İngilizce kullanmayı seçti. Örneğin Ortadoğu, Afrika, Asya ve Güney Amerika’dan gelen on bir üye ülkeden oluşan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC, tüm toplantılarda İngilizce kullanıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Güney Doğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) yalnızca İngilizce kullanır.

Bu yazıda yer almayan uluslararası kuruluşlar hakkında bilgi edinmek isteyen okuyucular için CIA World Factbook çok yararlı bir kaynaktır. Her örgütün faaliyetlerinin tek satırlık bir özetini, adresini ve üye devletlerin tam listesini verir. Aynı zamanda coğrafya, insanlar, ekonomi, iletişim, ulaşım, askeri ve uluslar ötesi konularla ilgili temel gerçekleri ve rakamları içeren bir ülke listesi ve her ülkenin ait olduğu tüm uluslararası kuruluşların tam listesini sağlar.

Dünya Turizm Örgütü resmî sitesi
dünya turizm örgütü (unwto)
Dünyada turizm
Uluslararası turizm örgütleri nelerdir
birleşmiş milletler dünya turizm örgütü’nün kısa adı
Dünya turizmi
Dünya Turizm Örgütü turizm tanımı
dünya turizm örgütü covid-19

ACP

ACP grubu, tümü eski Avrupa kolonileri olan Afrika, Karayipler ve Pasifik’teki 71 ülkeden oluşmaktadır. Brüksel’deki Sekreterya’da yaklaşık 80 personel çalışmaktadır. Her ACP ülkesinden bir üye ve Avrupa Parlamentosu’nun 71 üyesinden oluşan ortak bir ACP-AB Meclisi vardır. Ortak Meclis, bir hafta süreyle genel kurulda yılda iki kez toplanır. Meclis, 24 seçilmiş Başkan Yardımcısı ile birlikte Ortak Meclis Bürosunu oluşturan iki eş başkan seçer. Büro yılda birkaç kez toplanır.

ACP ve Ortak Meclisin ana odak noktası Lomé Sözleşmesidir. AB, Lomé Sözleşmesini 1975, 1979, 1984, 1989, 1995 ve 2000’de 71 Afrika, Karayip ve Pasifik Devleti (ACP) ile imzaladı. Sözleşme, bu ülkelere mali yardım ve ticaret anlaşmalarını kapsıyor. Ocak 2000’de, dokuzuncu Avrupa Kalkınma Fonu’nun kurulduğu bir kalkınma yardım paketi kabul edildi.

Avrupa Birliği, beş yıl içinde 13,5 milyar avroluk bir kalkınma yardım paketi sağladı. Pakete 1,7 milyar avroluk Avrupa Yatırım Bankası kredisi dahil edildi. Anlaşma şartlarına göre AB, ACP pazarlarına daha sınırlı erişim karşılığında ACP ihracatının% 95’ine tarifesiz erişim sağlıyor. Uzun vadede amaç, AB ile ACP bölgesi içindeki bölgeler arasında serbest ticaret bölgeleri oluşturmaktır.

Genel Sekreter Jean-Robert Goulongana, ACP Bakanlar Kurulu tarafından seçildi ve 1 Mart 2000’de göreve başladı.

ACP ülkelerinin resmi dilleri İngilizce, Fransızca ve Portekizce’dir. ACP’de sekiz personel tercüman çalışmaktadır. Serbest çevirmen yok. Hem AB hem de ACP, ortak ACP-AB Meclisi’nde tercüman sağlar.

Üyeler: Angola, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Cape Verde, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Dominik, Dominik Cumhuriyeti Eritre, Etiyopya, Ekvator Ginesi, Fiji, Gabon, Gambiya, Gana, Grenada, Gine, Gine-Bissau, Guyana, Haiti, Jamaika, Kenya, Kiribati, Lesotho, Liberya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mauritius, Mozambik , Namibya, Nijer, Nijerya, Papua Yeni Gine, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Solomon Adaları, Somali, Güney Afrika, St Kitts ve Nevis, St Lucia, St Vincent ve Grenadinler, Sudan, Surinam , Svaziland, Tanzanya, Togo, Tonga, Trinidad ve Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Batı Samoa, Zambiya ve Zimbabve.

AFRİKA KALKINMA BANKASI

Afrika Kalkınma Bankası (ADB), 1964 yılında Afrika Birliği Örgütü tarafından kurulmuştur. Şimdi orijinal Kalkınma Bankası’nın yanı sıra Afrika Kalkınma Fonu ve Nijerya Güven Fonu’nu içeriyor. Başlangıçtaki başlangıç ​​sermayesi 250 milyon dolardı. Doksanların sonunda sermaye 33 milyar dolardı. 53 Afrikalı ve 24 diğer hissedar var.

Banka, kalkınma amacıyla üye ülkelere düşük maliyetli krediler sağlamaktadır. Ayrıca projelere teknik destek de sunar. Örneğin Banka, yirmi beş ilkokul, iki lise ve yüz kadın okuryazarlık merkezi inşa etmek için Burkina Faso’ya on yıllık ödemesiz elli yıllık kredi verdi. Su kaynaklarını iyileştirmek, yollar inşa etmek ve tarımı çeşitlendirmek için krediler verildi.

Guvernörler Kurulu, her üye ülkeden bakanlık temsilcilerinden oluşur. Yürütme Konseyi dokuz üyeden oluşur. Bankanın günlük işleyişinden sorumlu olan Yönetim Kurulu, on ikisi bölge üyesini ve altı bölge dışı üye devleti temsil eden on sekiz icra direktöründen oluşmaktadır. Başkan Omar Kabbaj, 1995 yılında seçilmiştir ve Bankanın İcra Kurulu Başkanıdır. Üç başkan yardımcısı vardır: planlama ve finans, şirket yönetimi ve operasyonlar.

Bankanın çalışma dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Guvernörler Kurulu’nun yıllık toplantısında Arapça da kullanılmaktadır. Bankanın istihdam ettiği toplam personel sayısı binin biraz üzerindedir. Bu 10 kişiden sürekli çalışan tercümanlardır. Konferanslar için az sayıda serbest çevirmen de istihdam edilmektedir. Açık pozisyonları yorumlamak Time, The Economist, Jeune Afrique ve yerel gazetelerde ilan edilir.

Üyeler: Cezayir, Angola, Benin, Botsvana, Burkina-Faso, Burundi, Kamerun, Yeşil Burun Adaları, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Cibuti, Mısır, Ekvator Ginesi, Eritre , Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine Cumhuriyeti, Gine-Bissau, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya Arab Cemahiriya, Madagaskar, Malawi, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Mozambik Halk Cumhuriyeti, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve.

Bölgesel Üye Olmayan Ülkeler: Arjantin, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Kore, Kuveyt, Hollanda, Norveç, Portekiz, Suudi Arabistan, İspanya, İsveç, İsviçre , Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir