Tercümanın Kaynağı (32) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (32) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

23 Aralık 2020 Ecosoc Nedir Ekonomik ve sosyal Konsey hangi anayasa Ekonomik ve sosyal konsey hangi yıl Ekonomik ve sosyal konsey merkezi Ekonomik ve sosyal Konsey ne zaman kuruldu ekonomik ve sosyal konsey türkiye'de ne zaman oluşturulmuştur türkiye'de ekonomik ve sosyal konsey Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (32) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC)

ECOSOC, her biri bir oy hakkına sahip 54 üyeye sahiptir. Her yıl Genel Kurul tarafından Konsey’e on sekiz üye seçilir. ECOSOC bünyesinde oylama salt çoğunlukla yapılır. Her yıl beş hafta toplanır, bir yıl Cenevre’de, sonraki yıl New York’ta. Bakanlar ve üst düzey yetkililer, önemli ekonomik ve sosyal konuları tartışmak için oturum sırasında özel bir toplantıya katılırlar. Komisyonlar ve komiteler, yılın geri kalanında Konseyin çalışmalarını yürütür.

ECOSOC, yaşam standartlarını iyileştirmeyi, tam istihdamı teşvik etmeyi ve ekonomik ve sosyal ilerlemeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Barınma, çevre koruma ve suçun önlenmesi gibi alanlarda uluslararası işbirliğini teşvik eder. BM uzman kuruluşlarının faaliyetlerini koordine eder. ECOSOC, Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler, Batı Asya için beş bölgesel Ekonomik ve Sosyal Komisyonun kurulmasından sorumluydu. Asya ve Pasifik ve Afrika için. ECOSOC, İnsan Hakları Komisyonu, Narkotik İlaçlar Komisyonu, Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu ve Sürdürülebilir Kalkınma, Kadının Statüsü, Suç Önleme ve Ceza Adaleti, Sosyal Kalkınma ve Nüfus ve Kalkınma Komitelerine üyeler seçer.

Aşağıdaki beş kuruluş ECOSOC’un yan kuruluşlarıdır:

■ Çocuk Fonu
■ BM Mülteciler Yüksek Komisyonu
■ BM Geliştirme Programı
■ BM Nüfus Fonu
■ Dünya Gıda Programı

Sekreterya

Sekreterliğin çalışma dilleri İngilizce ve Fransızcadır. New York, Cenevre ve Viyana’daki Sekreterya 170’den fazla ülkeden 8.700 kişiyi (1984’te 12.000’e kıyasla) istihdam etmektedir. Barışı koruma operasyonlarını yönetir, uluslararası uyuşmazlıklarda arabulucu görevi görür, sosyal sorunları gözetir, uluslararası konferanslar düzenler ve sözlü çeviri ve çeviri gereksinimlerini koordine eder. Genel Sekreter, Sekreterliğin başıdır ve Genel Kurul tarafından Güvenlik Konseyi’nin onayıyla beş yıllık yenilenebilir bir görev süresi için atanır. Gana’dan Kofi Annan 1997’de Genel Sekreter olarak atandı.
Önceki genel sekreterler, Norveç’ten Trygve Lie (1946-1953), İsveç’ten Dag Hammarskjöld (1953-1961), U Thant of Burma (1961-1971), Avusturya Kurt Waldheim (1972-1982), Javier Pérez de Cuellar idi. Peru (1982 – 1991) ve Boutros Boutros Ghali of Egypt (1992 – 1996). 1997’de Kanada’dan Louise Fréchette, yeni Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atandı.
New York’taki Birleşmiş Milletler Ofisi (UNHQ NY) 110 personel tercüman dahil 4.700 personel istihdam etmektedir. Ayrıca, hepsi aktif olmayan 350 serbest tercümandan oluşan bir liste var. Boş pozisyonlar, Tercüme Okullarında, dünya basınında ve BM Web sitesinde ilan edilmektedir. Yorum, talep eden resmi BM organlarının tüm toplantılarında sağlanır. Konferanslar veya toplantılar başka bir yerde, örneğin bir üye devletin daveti üzerine yapıldığında, davet eden ev sahibi ülke, seyahat ve konaklama masrafları gibi ek masrafları öder.
Sözlü tercümanlık için dil sınavları New York’taki BM Genel Merkezindeki İnsan Kaynakları Yönetimi Ofisi tarafından yönetilmektedir. Sınav, iki resmi BM dilinden adayın ana dili olması gereken üçüncü bir dile simültane tercümeden oluşur. Adayların elbette üniversite diplomasına ve tercümanlık deneyimine sahip olması beklenmektedir.
Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Ofisi (UNOG), Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler’in tüm bölümleri için personel alımından sorumludur. Uzman ajanslar haricinde, Cenevre merkezli tüm BM organizasyonlarının tercüme ihtiyaçlarını kapsar. Yani ILO, ITU, UPU, WHO, WIPO veya WMO’ya tercüman sağlamaz. UNECE, UNCTAD, UNHCHR ve UNHCR’ye tercümanlar sağlamaktadır. Cenevre, BM’deki en büyük konferans merkezidir.
Toplamda yaklaşık 3.000 personel vardır, ancak konferanslar sırasında birçok ekstra personel istihdam edilmektedir. Cenevre’deki Palais des Nations’da her yıl 300 kadar konferans düzenlenmektedir. 1999’da herhangi bir haftada 84 personel tercüman ve ortalama 30-40 serbest tercüman vardı. Oradaki Eğitim ve Sınavlar Bölümü tarafından uygulanan bir dil sınavını geçmeleri halinde, Cenevre’de geçici tercümanlar alınabilir. UNOG, bu görevler için yerel olarak işe alır.
Cenevre’deki tercümanlık yazıları, hangi dilin arandığına bağlı olarak El País, Le Monde, Jeune Afrique ve The New York Times gibi gazetelerde ilan ediliyor. Sınavlar Cenevre, New York ve diğer şehirlerde yeterli sayıda aday varsa yapılır.

Viyana’daki Birleşmiş Milletler, Avusturya merkezli bu kurumların, diğer bir deyişle Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü, Uyuşturucu Kontrol Programı ve Birleşmiş Milletler’in bir parçası olmayan Kapsamlı Test Yasağı Anlaşması’nın tercümanlık gerekliliklerini gözetir. Milletler ancak tercümesi sağlanmıştır. 1999’da yoğun zamanlarda 13 personel tercümanı ve 60’a kadar serbest tercüman vardı.

ekonomik ve sosyal konsey türkiye’de ne zaman oluşturulmuştur
türkiye’de ekonomik ve sosyal konsey
Ekonomik ve sosyal Konsey ne zaman kuruldu
Ekonomik ve sosyal konsey hangi yıl
Ekonomik ve sosyal konsey merkezi
Ecosoc Nedir
Ekonomik ve sosyal Konsey hangi anayasa
Anayasal bir kurum olan Ekonomik ve Sosyal Konsey

BM Programları

BM programlarının ve fonlarının başkanları, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından atanır. BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) dünyanın çoğunu kapsayan beş Ekonomik veya Ekonomik ve Sosyal Komisyon kurmuştur. Avrupa Ekonomik Komisyonu ve Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa etmek amacıyla 1947’de kuruldu.

Latin Amerika Ekonomik Komisyonu ertesi yıl kuruldu ve daha sonra Karayipleri de kapsayacak şekilde genişletildi. On yıl sonra, 1958’de Afrika Ekonomik Komisyonu kuruldu. 1973’te Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu,  temelde Ortadoğu ülkeleri kuruldu.

AFRİKA EKONOMİK KOMİSYONU

1958’de kurulan ECA, her biri Maliye Bakanı tarafından temsil edilen 53 Afrika ülkesinin tamamından oluşmaktadır. ECA, Afrika Kalkınma Bankası’nın kurulmasını önerdi. Afrika’da ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Ticareti ve bilgi teknolojisinin gelişimini teşvik eder. Artan nüfus, kişi başına düşen tarımsal üretim ve çevreye verilen zararın bir araya gelmesinden kaynaklanan sorunlardan endişe duymaktadır.

1996 sonunda Komisyon 800 personel istihdam etti. BM Genel Kurulu iki yıllık ECA bütçesini oylar. Etiyopya, Addis Ababa’da ECA’nın bulunduğu bir BM Konferans Merkezi bulunmaktadır. Arapça, İngilizce ve Fransızca, Afrika’daki üç resmi BM dilidir. Yönetici Sekreter K.Y.Amoako’dur.

Üyeler: Cezayir, Angola, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Yeşil Burun Adaları, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komorlar, Kongo Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahili, Cibuti, Mısır, Ekvator Ginesi , Eritre, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malawi, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve.

Ortak üyeler: Fransa, Birleşik Krallık.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir