Tercümanın Kaynağı (31) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (31) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

23 Aralık 2020 Birleşmiş Milletler BM Güvenlik Konseyi görevleri Bm Güvenlik Konseyi nedir BM Güvenlik Konseyi Türkiye BM Güvenlik Konseyi üyeleri Güvenlik Konseyi'nin eleştirildiği konular Nato 5 daimi üyeleri hangi ülkeler Türkiye BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (31) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Uygulama operasyonları barışı koruma operasyonlarından farklıdır. Bu durumlarda Güvenlik Konseyi, üye devletlerin bir hedefe ulaşmak için harekete geçmesine izin vermeyi kabul eder. Ancak uygulama BM’nin kontrolü altında değildir. Körfez Savaşı, Somali, Ruanda, Haiti, Bosna Hersek ve Arnavutluk’ta yaptırım uygulandı.

Uluslararası Mahkemeler, normal bütçe ve barışı koruma değerlendirmesi ölçeklerini birleştiren bir oranda ayrı ayrı finanse edilir. Yıllık Mahkeme Değerlendirmesi 154,849,695 ABD Dolarıdır. ABD oranı% 29, Japonya% 20, Almanya% 10, Fransa% 7, İtalya% 5, İngiltere% 6 ve geri kalan ülkeler% 24 ödüyor.

BM’nin resmi dilleri Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolcadır. İngilizce ve Fransızca çalışma dilleridir. Tüm BM toplantılarında tercümanlık hizmeti verilmektedir.

Birleşmiş Milletler Web sitesi www.un.org’dur. Birleşmiş Milletler hakkındaki bilgilerin yanı sıra, kurucu BM kuruluşlarına bağlantılar içerir.

Birleşmiş Milletler Organizasyonlar Sistemi için resmi Web sitesi Bulucu www.unsystem.org adresindedir. Bu Web sitesi, BM kuruluşlarının alfabetik bir listesini ve resmi sınıflandırmaya göre bir liste içerir.

Dünya çapında, bazıları Web sitelerine sahip olan elli Birleşmiş Milletler Bilgi Merkezi (UNIC) vardır.

Genel Kurul

Her üye ülke, her birinin bir oy hakkına sahip olduğu New York’taki Genel Kurul’da temsil edilir. Tıpkı Çin’in (1.25 milyar nüfus) bir oya sahip olması gibi, Nauru gibi küçük bir eyaletin (nüfus 9.000) bir oy hakkı vardır. Örneğin, büyük bir oylama usul kararlarını güvence altına alacaktır. Bütçe, barış ve güvenlik gibi daha önemli konular üçte iki çoğunluk gerektirir.

Meclis, her yıl Eylül ortasından Aralık ortasına kadar oturum halinde toplanır. Özel seanslarda da buluşuyor. Meclisin çalışmaları, her biri belirli bir ilgi alanıyla görevlendirilen altı komite şeklinde yılın geri kalanında devam etmektedir:

■ Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi
■ Ekonomik ve Mali Komite
■ Sosyal, İnsani ve Kültürel Komite
■ Özel Politika ve Dekolonizasyon Komitesi
■ İdari ve Bütçe Komisyonu
■ Hukuk Komitesi

Asamble, hiçbir zaman büyük bir dünya gücünün vatandaşı olmayan Genel Sekreteri atar. Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üyelerini iki yıllık dönemler için seçer. Meclis, dünya çapındaki barışı koruma operasyonları da dahil olmak üzere BM bütçesini onaylıyor. Aynı zamanda BM politikalarına da karar verir.

Genel Kurul kararları üye devletler için bağlayıcı değildir. Genel Kurul’un elli dördüncü oturumu Eylül 1999’da başladı. Başkan Namibya’dan Dr. Theo Ben Gurirab idi. Başkan, her yıl farklı bir bölgesel gruptan (Afrika, Asya, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Karayipler, Batı Avrupa) seçilir.

Genel Kurul’da konuşan herkes, sözlü çeviri düzenlerse veya altı resmi dilden birinde yazılı bir çeviri sağlarlarsa, çalışmayan bir dil kullanma seçeneğine sahiptir. Yazılı bir çeviri sağlamayı seçerlerse, konuşmanın ve yorumun senkronize olması için tercümanın yönlendirilmesini sağlamalıdırlar.

BM Güvenlik Konseyi görevleri
BM Güvenlik Konseyi üyeleri
Güvenlik Konseyi’nin eleştirildiği konular
Bm Güvenlik Konseyi nedir
Birleşmiş Milletler
Türkiye BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği
BM Güvenlik Konseyi Türkiye
Nato 5 daimi üyeleri hangi ülkeler

Güvenlik Konseyi

Güvenlik Konseyi on beş üyeden oluşur. Beşi asıl ve on tanesi Genel Kurul tarafından iki yıllık bir süre için seçilir. Beş daimi üye Çin, Fransa, Rusya Federasyonu, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Seçilen on üyeden beşi Afrika ve Asya eyaletlerinden, biri Doğu Avrupa’dan, ikisi Latin Amerika ve Karayipler’den ve ikisi Batı Avrupa ve diğer eyaletlerden. 2002 yılının sonuna kadar olan üyeler Kolombiya, İrlanda, Mauritius, Norveç, Singapur’dur.

2001 yılı sonu üyeleri Bangladeş, Jamaika, Mali, Tunus ve Ukrayna’dır. Her Konsey üyesi, Başkanlığı bir ay süreyle yürütür. Her üyenin bir oy hakkı vardır. En az dokuz üyenin usule ilişkin konularda olumlu oy kullanması gerekir. Ciddi konularda da dokuz oy gerekiyor ve beş daimi üyenin de uzlaşarak oy kullanması gerekiyor. Diğer bir deyişle, beş daimi üyenin her birinin herhangi bir teklifi veto etme yetkisi vardır.

Bazı ülkeler, örneğin Afrika’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olmadığını söyleyerek bu sisteme itiraz etti. Diğerleri teklifleri veto hakkına itiraz etti. Elbette Güvenlik Konseyi önerilen tüm değişiklikleri veto etti. Veto yetkisi, Genel Sekreterin seçimi için de geçerlidir. Örneğin, 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri dönemin Genel Sekreteri Boutros Boutros Ghali’nin görev süresinin yenilenmesi durumunda veto hakkını kullandı.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’na göre Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Japonya’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olmalarına izin vermekten yanadır. Ayrıca, her biri Afrika, Asya ve Latin Amerika için olmak üzere üç kalıcı bölgesel koltuğu da kabul edecek. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin mevcut veto hakkının değiştirilmesinden yana değildir.

Güvenlik Konseyi’nin görevi uluslararası barış ve güvenliği sağlamaktır. Bir anlaşmazlık durumunda, öncelikle barışçıl yollarla anlaşma arayacaktır. Ayrıca bir anlaşmazlıkta arabuluculuk yapabilir ve barışçıl çözüm için ilkeler belirleyebilir. Bazen Genel Sekreterden veya bir temsilciden arabuluculuk yapmasını ister.

Çatışma çıkarsa, Güvenlik Konseyi ateşkes çağrısı yapabilir, barışı koruma güçlerini tahsis edebilir, ekonomik yaptırımlar uygulayabilir veya toplu askeri eylem çağrısı yapabilir. Örneğin, Irak Kuveyt’i ve Somali, Ruanda ve Haiti’yi işgal ettiğinde Güvenlik Konseyi askeri harekata izin verdi. Silahlı bir çatışmaya karışan ülke veya ülkeler Genel Kurul’dan uzaklaştırılabilir veya Birleşmiş Milletler’den çıkarılabilir. Irak ve Libya da dahil olmak üzere çok sayıda ülkeye yaptırım uygulandı.

Irak ordusu Ağustos 1990’da petrol zengini Kuveyt’i işgal etti ve altı haftalık Körfez Savaşı Ocak 1991’de başladı. Savaştan hemen sonra Irak’a ekonomik yaptırımlar uygulandı ve BM 687 sayılı kararına göre Birleşmiş Milletler bunu onaylayana kadar yürürlükte kalacak Irak artık kitle imha silahlarına sahip değil.

Aralık 1996’da Birleşmiş Milletler, Irak’ın gıda karşılığında sınırlı miktarda petrol ihraç edebileceği bir sistemi kabul etti. Kazançların yüzde otuzu savaş tazminatına ayrılıyor. Birleşmiş Milletler silah müfettişleri 1998 yılında sınır dışı edildi. Kuzey ve güney Irak’taki hava dışlama bölgelerinin ABD ve İngiliz hava kuvvetleri tarafından bombalanması 1991’den beri devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir