Tercümanın Kaynağı (30) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (30) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

23 Aralık 2020 Birleşmiş Milletler daimi üyeleri Birleşmiş Milletler is ilanları Birleşmiş Milletler kurucuları Birleşmiş Milletler nedir Birleşmiş Milletler Türkiye Birleşmiş Milletler üyeleri Birleşmiş Milletler yan kuruluşlar birleşmiş milletler'e üye olmayan ülkeler Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (30) – Birleşmiş Milletler – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Birleşmiş Milletler

1920’de kurulan Milletler Cemiyeti, Birleşmiş Milletler’in öncüsüydü. 63 üyesi vardı, ancak İkinci Dünya Savaşı’nı engelleyemeyerek 1946’da sona erdi. Birleşmiş Milletler 1945’te kuruldu. 9.000’den az kişiyi istihdam ediyor ve 189 ülkeyi veya dünyadaki hemen hemen her bağımsız devleti içeriyor. BM üye devletlerinin tam listesi, mevcut cildin ekinde yer almaktadır. Çeşitli uzmanlaşmış örgütleri ve programları ile bütün BM sistemi yaklaşık 52.000 kişiyi istihdam etmektedir.

Sırbistan ve Karadağ’ın federe devletleri Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin adını korumayı seçtiler. CIA World Factbook’a göre, 1999’da dünya çapında toplam 191 bağımsız devlet vardı. Doğu Timor, aynı yıl Endonezya’dan bağımsızlığını kazanarak toplamı 192’ye çıkardı.

Holy See, Filistin Kurtuluş Örgütü ve İsviçre BM’de gözlemcilerdir. İsviçre halkı 1986 gibi yakın bir tarihte BM üyeliğine karşı oy kullandığından, İsviçre bir BM üyesi değildir ancak Uluslararası Para Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü dahil on üç BM kuruluşunun üyesidir. İsviçre birlikleri BM barışı koruma operasyonlarında yer almıyor. On BM programı ve yedi uzman kuruluş Cenevre’de bulunuyor.

John D. Rockefeller tarafından bağışlanan arazi üzerine inşa edilen BM Genel Merkezi New York’ta bulunuyor. Tayvan 1971’de BM’den ihraç edildi ve yeri Çin Halk Cumhuriyeti’ne verildi. Tayvan, Çin tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin bir eyaleti olarak iddia edilmektedir. 1992’den beri Tayvan BM üyeliği için her yıl başvuruda bulunuyor ancak Çin buna itiraz ediyor.

Finans, Birleşmiş Milletlerde çok önemli bir konudur. Üye ülkeler, imkanlarına göre Birleşmiş Milletler bütçesine katkıda bulunur. Genel Kurul, oranları üç yılda bir yeniden değerlendirir. Bir BM bilgi notuna göre, ana katkıda bulunanlar ABD (% 25), Japonya (% 17.98), Almanya (% 9.63), Fransa (% 6.49), İtalya (% 5.39) ve Birleşik Krallık’tır (% 5.07).

Bu altı ülke, yıllık 1,08 milyar ABD doları olan BM bütçesinin% 69’una katkıda bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin katkısı% 25 ile sınırlandırılmıştır – kesinlikle daha yüksek olmalıdır. Ancak 1999’da Amerika Birleşik Devletleri’nin 1,69 milyar ABD doları borcu vardı. Bu borcun nedenleri çeşitlidir: Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, kısmen farklı değerlendirme koşullarından kaynaklandığını iddia ediyor.

Birleşmiş Milletler takvim yılı bazında çalışırken, Amerika Birleşik Devletleri her Ekim ayı başından itibaren çalışır. 1980’lerden beri Cumhuriyetçi Parti ve Cumhuriyetçiler adına Birleşik Devletler Kongresinde BM politikasına itiraz ettiğinde fonları kesmeye yönelik kasıtlı bir politika var. Cumhuriyetçiler ve özellikle Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Jesse Helms, BM’nin verimsiz, personel fazlası ve bürokratik olduğunu iddia ediyor.

BM bu iddialarla mücadele etmek için harekete geçti: personel sayısı 1.000 kişi azaldı, bir genel müfettiş atandı ve bir rasyonelleştirme programı uygulamaya konuldu. Genel Sekreter Yardımcısı Kofi Annan, idari giderler toplam bütçenin% 38’inden% 25’ine indirildi. Başkan Bill Clinton yönetimindeki ABD Yönetimi, borçların ödenmesinden yana olsa da, Kongre Amerikan değerlendirmesinin% 20’ye indirilmesini istiyor.

Birleşmiş Milletler kurucuları
Birleşmiş Milletler üyeleri
Birleşmiş Milletler nedir
Birleşmiş Milletler Türkiye
Birleşmiş Milletler is ilanları
Birleşmiş Milletler yan kuruluşlar
Birleşmiş Milletler daimi üyeleri
birleşmiş milletler’e üye olmayan ülkeler

Birleşmiş Milletler Şartı’nın 19. Maddesine göre:

Örgüt’e mali katkılarının ödenmesinde gecikmiş olan bir Birleşmiş Milletler Üyesi, ödenmemiş borcunun tutarı iki tam süre için ödenmesi gereken katkı payına eşit veya bu miktarı aşarsa, Genel Kurul’da oy hakkına sahip olmayacaktır. yıl. Bununla birlikte Genel Kurul, ödeme yapmamasının Üyenin kontrolü dışındaki koşullardan kaynaklandığına kanaat getirirse, böyle bir Üyenin oy kullanmasına izin verebilir.

Herhangi bir zamanda, bazı ülkelerin 19. Madde uyarınca oy kullanmasına izin verilmez. Bu ülkelerin çoğu daha fakir ülkelerdir. Minimum değerlendirme, BM maliyetlerinin% 0.001’i kadardır. ABD askıya alınırsa, Güvenlik Konseyi’ndeki koltuğunu yine de elinde tutacaktır. ABD politikası, Birleşmiş Milletlerin bütçesini çok dikkatli yönetmek zorunda olduğu anlamına geliyor.

Pek çok durumda BM, ayakta kalmak için barışı koruma fonlarından borç almak zorunda kaldı. Sonuç olarak, 1998 sonunda BM 73 ülkeye 872 milyon ABD doları borçluydu. Ayrıca Kanada, Fransa, İtalya, Birleşik Krallık ve hatta Fiji ve Pakistan gibi bir dizi ülkeden faizsiz krediler almıştır.

Aralık 1999’da Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler’e 100 milyon ABD doları ödenmemiş borç ödedi. Bu, üç yıl boyunca üç dilimli bir programın ilk dilimiydi. Ancak, ödeme ABD Kongresini tatmin edecek koşullara tabiydi.

Örneğin, İkinci Bölüm, ABD’nin BM bütçesine katkısının% 22’ye ve barışı korumaya katkıların% 25’e düşürülmesini gerektirdi. Üçüncü dilim (BM uzman kuruluşlarına ödenecek 244 milyon ABD doları), Gıda ve Tarım Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü’nün bütçelerini artırmamasına bağlıydı.

Birçok insan Birleşmiş Milletleri barışı koruma ile ilişkilendirir. Yıllık Barışı Koruma Değerlendirmesi 789.507.155 ABD Dolarıdır. Bunun% 31’ini ABD,% 20’sini Japonya’ya,% 10’unu Almanya’ya,% 8’ini, İtalya% 5’ini ve% 6’sını Birleşik Krallık ödüyor. Diğer üye devletler% 20 ödüyor. ABD Kongresi barışı koruma masraflarını% 25 oranının üzerinde ödemeyi reddediyor. Sahra ve Haiti’de barış koruma misyonları için ödeme yapmayı reddetti. 2000 yılının başlarında tüm dünyada on yedi BM barışı koruma operasyonu vardı.

Orta Doğu operasyonunun geçmişi 1948’e, Hindistan / Pakistan operasyonu ise 1949’a kadar uzanıyor. 1990’larda on iki operasyon başladı. Barışı koruma, normal BM bütçesinden ayrı olarak finanse edilmektedir. BM üye devletleri, kararlaştırılan bir maliyet payını öder. Daimi Güvenlik Konseyi üyeleri, diğer üyelerden daha yüksek oranda ödeme yapar.

Barışı koruma maliyetleri, eski Yugoslavya ve Somali’deki müdahaleler nedeniyle 1993’te 4,6 milyar ABD doları ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. O zamandan beri eğilim istikrarlı bir şekilde düşüşe geçti. 1996’da barışı koruma maliyetleri 1,4 milyar ABD dolarına, 1997’de 1,3 milyar ABD dolarına ulaştı ve 1998’de 900 milyon ABD dolarının yeterli olacağı umuldu.

Ancak, Eylül 1998 itibariyle üye devletler, 1998 ve önceki yıllar için 1.75 milyar ABD Doları borçluydu. Gönüllü personel olan ülkeler, barışı koruma görevindeyken personeline ödeme yapmaya devam ediyor. BM, ayda asker başına fazladan 1.000 ABD doları ödüyor. Çok sayıda farklı BM kuruluşu göz önüne alındığında, tek bir barışı koruma teşkilatının olmaması şaşırtıcıdır.

Bir barışı koruma gücü örgütleme süreci uzundur çünkü bir barışı koruma harekatı başlamadan önce dahil olan farklı ülkeler arasında anlaşmaya varılması gerekir. Bu olgunun açık bir örneği, Doğu Timor’daki 1999 bağımsızlık referandumundan sonra, uluslararası toplum için dışarıdan bir barış gücü gücünün acil bir öncelik olduğunun açık olduğu zaman ortaya çıktı. Ancak, Avustralya liderliğindeki bir kuvvet kurulana kadar birkaç gün geçmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir