Tercümanın Kaynağı (29) – AB’DEKİ BEDENLER İÇİN TERCÜME MERKEZİ – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Tercümanın Kaynağı (29) – AB’DEKİ BEDENLER İÇİN TERCÜME MERKEZİ – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

23 Aralık 2020 Avrupa Güvenlik VE SAVUNMA Politikası Batı Avrupa Birliği İttifakı Batı Avrupa birliği KPSS Batı Avrupa birliği nedir Batı Avrupa Birliği Türkiye üye mi Batı Avrupa Birliği Türkiye üye mı Batı Avrupa Birliği üyeleri türkiye batı avrupa birliği'ne kaç yılında üye oldu Web Tercümanlık 0
Tercümanın Kaynağı (29) – AB'DEKİ BEDENLER İÇİN TERCÜME MERKEZİ – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı

Okuyucular, AGİT kısaltması olan kişileri 1999’da Kosova ile ilgili haberlerde ceketlerinde veya kasklarında gördüklerini hatırlayabilirler. 1975’ten 1994’e kadar bu AGİT’ti, C Örgüt değil, Konferans için. Batı ve Doğu bloğu arasında konferanslar ve toplantılar düzenledi.

AGİK içinde kalıcı organlar yoktu. AGİT, 1994 yılında AGİT oldu. Başlıca işlevleri, potansiyel parlama noktalarına ilişkin erken uyarı, çatışma önleme, kriz yönetimi ve çatışma sonrası rehabilitasyondur. Buradaki düşünce, Avrupa’nın herhangi bir yerindeki savaşın tüm Avrupa ülkelerini tehdit ettiğidir. Örgütün bir diğer amacı, ekonomiler arasında işbirliğini teşvik etmek ve çevre, bilim ve teknoloji ile ilgili yapmaktır.

AGİT, çatışma bölgelerine Doğrulama Görevleri gönderir. Misyonlar siviller veya ülkeleri tarafından desteklenen askerlerden oluşuyor. AGİT, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Göç Örgütü ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluşla birlikte çalışmaktadır. AGİT, birçok ülkeye yönelik BM yaptırımlarının izlenmesine yardımcı olmuştur.

Tüm üye ülkeler eşit statüye sahiptir ve kararlar fikir birliği ile alınır. AGİT, her iki yılda bir devlet veya hükümet başkanlarının öncelikleri belirlemek üzere toplandığı zirveler düzenler.

Bakanlar Konseyi, katılımcı devletlerin Dışişleri Bakanlarından oluşur. Sorunları ele alır, AGİT faaliyetlerini inceler ve kararlar alır. Kıdemli Konsey, ekonomik forum olarak yılda bir kez toplanır. Acil durumlarda da toplantılar düzenleyebilir. Her üye devlet temsil edilmektedir.

Daimi Konsey merkezi Viyana’dadır. Üyeleri AGİT’in daimi temsilcileridir ve haftalık olarak Viyana’daki Hofburg Kongre Merkezi’nde toplanırlar.

Güvenlik İşbirliği Forumu da her hafta Viyana’da toplanıyor. Silahların kontrolü ve silahsızlanma ile ilgilenir ve katılımcı ülkeler arasında güven ve güveni artırmayı amaçlar. Parlamenter Asamble, Kopenhag’dadır ve yılda bir kez toplanır.

Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Varşova’dadır. Bağımsız Devletler Topluluğu üye devletlerinin çoğunda ve Estonya ve Letonya’da seçim izleme sürecine dahil olmuştur. Uzlaştırma ve Tahkim Mahkemesi Cenevre’dedir. Ulusal Azınlıklar Yüksek Komiserliği Ofisleri Lahey’dedir. Sekreterya Viyana’da bulunur ve aşağıdakiler için bir departman içerir:

Konferans Hizmetleri.1996’da tercümanlar dahil yaklaşık 35 dil personeli vardı. AGİT’in resmi dilleri İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça ve İspanyolcadır.

AGİT Üyeleri: Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Kıbrıs, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Vatikan, Macaristan, İzlanda , İrlanda, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti, Malta, Moldova, Monako, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, San Marino, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya , İspanya, İsveç, İsviçre, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Özbekistan, Yugoslavya (1992’den beri askıya alınmıştır).

Akdeniz İşbirliği Ortakları: Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Fas ve Tunus.
Asyalı ortaklar: Japonya ve Kore Cumhuriyeti (yani Güney Kore).

Batı Avrupa Birliği Türkiye üye mi
Batı Avrupa Birliği üyeleri
Batı Avrupa Birliği Türkiye üye mı
türkiye batı avrupa birliği’ne kaç yılında üye oldu
Batı Avrupa birliği KPSS
Batı Avrupa birliği nedir
Avrupa Güvenlik VE SAVUNMA Politikası
Batı Avrupa Birliği İttifakı

Batı Avrupa Birliği

WEU, Almanya ve İtalya ile birlikte 1948 Brüksel Antlaşması’nı (Belçika, Fransa, Lüksemburg, Hollanda ve Birleşik Krallık) imzalayan taraflarca 1955’te kuruldu. WEU otuz yıl boyunca çok az şey yaptı, ancak Avrupa Birliği Dışişleri ve Savunma Bakanları 1984’te Roma’da bir araya geldiğinde yeni bir can aldı. Üç yıl sonra, 1987’de Bakanlar Konseyi, Avrupa Güvenliği Platformu üzerinde anlaşmıştır. 

Ortak Dış ve Güvenlik Politikası

1992’de Almanya’daki Petersberg’de, WEU üye devletlerinin askeri birimlerinin Petersberg Görevleri olarak bilinen belirli görevler için WEU’nun yetkisi altında konuşlandırılabileceği kabul edildi.

Bunlar:

■ İnsani yardım ve kurtarma görevleri
■Barışı koruma görevleri
■Kriz yönetiminde savaş güçlerinin görevleri dahil barış yapma

Petersberg Görevleri, Amsterdam Antlaşması uyarınca Avrupa Birliği çerçevesine dahil edildi.

Avrupalıların, Kuzey Amerikalıların doğrudan dahil olmak istemeyecekleri krizlerin siyasi-askeri yönetimini üstlenmelerini sağlamak. WEU, muhtemelen Avrupa Birliği’nin siyasi bir kararını takiben harekete geçecek ve koşullara bağlı olarak, NATO varlıklarını ve yeteneklerine başvurabilir.

Aslında BAB, NATO’nun Avrupa direğidir. Herhangi bir krizde siyasi kontrol ve stratejik yön ile ilgilenir. 3 Haziran 1999’da Köln AB zirvesinde, Avrupalı liderler, 2000 yılı sonunda WEU’nun Avrupa Birliği’ne asimile edileceği konusunda anlaştılar. NATO’nun eski Genel Sekreteri Javier Solana, Avrupa Birliği’nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası’nın ilk Yüksek Temsilcisi olarak aday gösterildi ve Aralık 1999’da göreve başladı. Aynı zamanda Batı Avrupa Birliği Genel Sekreteri oldu.

WEU’nun çalışmalarının örnekleri şunları içerir: 1993’te WEU, Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’ne (Sırbistan ve Karadağ) Adriyatik ambargosunu izledi. Yine 1993 yılında WEU, Tuna Nehri üzerindeki BM yaptırımlarının uygulanmasına yardımcı oldu. WEU, 1994’ten 1996’ya kadar Bosna-Hersek’teki Mostar’a bir polis birliği gönderdi. 1997’de polis kuvvetini eğitmek için Arnavutluk’a bir heyet gönderdi.

Gelecekte BAB, Avrupa Birliği politikasının merkezinde yer alacaktır. EUROFOR adlı ve 60.000 askerden oluşan bir Avrupa acil müdahale gücü kurulacak. Bu güç, yukarıda bahsedilen Petersberg Görevlerine göre hareket edecek. Bir AB Geçici Askeri Komitesi ve bir Geçici Siyasi ve Güvenlik Komitesi ilk kez Mart 2000’de toplandı. Avrupa Konseyi Sekreteryasında, olası krizler hakkında raporlar hazırlayacak bir askeri personel bölümü bulunacak. WEU ile NATO arasındaki ilişkilerin tam olarak nasıl gelişeceği görülecektir.

1992’de Batı Avrupa Silahlanma Örgütü (WEAG) kuruldu. Amacı, örneğin yeni savaş uçakları üretiminde üye ülkeler arasında işbirliğini teşvik etmektir.

WEU Konseyi, tüm güvenlik ve savunma konularını ele alır. Bakanlar Konseyi, Savunma ve Dışişleri Bakanlarından oluşur ve genellikle BAB başkanlığını yürüten ülkede yılda iki kez toplanır (her iki örgütün bir üyesi ise AB başkanlığını yürüten aynı ülke).

Daimi Konsey, askeri delegelerle birlikte daimi temsilcilerden oluşur. Her hafta toplanır. Meclis ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü Paris’te bulunuyor. 1954 Paris Anlaşması uyarınca, üye devletler burada Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile aynı temsilcilere sahiptir.

Uydu Merkezi, İspanya’nın Torrejón kentindedir.
Batı Avrupa Birliği, yaklaşık 200 personel istihdam etmektedir. Günde yaklaşık 88 serbest çevirmen istihdam edilmektedir. Çalışma dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Tüm tercümanlar güvenlik tarafından onaylanmalıdır ve bu uzun bir süreçtir. Eğitim verilmez ve tercümanlıktaki yayınların reklamı yapılmaz. Eşzamanlı Tercüme, üst düzey bakanlık toplantılarında ve silahlanma uzmanlarının toplantılarında gerçekleştirilir.

Üye ülkeler: Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya ve Birleşik Krallık.

Ortak üyeler: İzlanda, Norveç ve Türkiye. Gözlemciler: Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İrlanda, İsveç.

Ortak ortaklar: Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya (tüm muhtemel AB üyeleri).

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir