İdeoloji Eleştirisi Olarak Çeviri – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

İdeoloji Eleştirisi Olarak Çeviri – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

8 Ocak 2021 Çeviri Eleştirisi Kuramı Çeviri eleştirisi nasıl yapılır Çeviri Nedir. 0
BİN BİR GECE TERCÜMESİ – Çeviri Disiplini – Çeviri Araştırmalar – Çeviribilim – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Fallon’un GWB trafik şeridi skandalıyla ilgili parodik video eleştirisinde olduğu gibi, Greenpeace kısa filmi, izleyicilerinin önceki bilgilerine dayanır ve bu olmadan, temyizin katıksız draması kaybolur. Ancak bu bilgi olmadan mesaj yeterince açık kalıyor: Greenpeace, Shell’in Kuzey Kutbu’ndaki çevreyi tehlikeye attığına ve bunun sonucunda Lego’nun onlarla ortaklığını sona erdirmesi gerektiğine inanıyor. Ancak bir Lego dünyasında geçen ve kendisi de 1980’lerin ve 1990’ların stop-motion tuğla filmlerine geri dönen bir bilgisayar animasyonlu aksiyon macerası olan Lego Movie (2014) ile aşinalık, Greenpeace’in çekiciliğe ironi ve acılar eklemesini sağlıyor.

Lego Filminin iki baş karakteri Emmet ve Lucy, evreni imparatorluğu Octan Corporation’dan kurtararak kötü Lord Business ile savaşır ve “yendi. Greenpeace’te petrol Kuzey Kutbu sahnesini içine aldığında, Emmet ve Lucy’nin ellerini tuttukları, petrol onları her yönden sararak ayaklarını ve bacaklarını örterek ve vücutlarını yukarı kaldırırken görülebilir. Bu arada Lego Filminin baş şarkısı “Everything is Awesome” idi. Hızlı tempolu ve iyimser bir şarkı olan “The Lonely Island” ı canlandıran Tegan ve Sara, melankolik bir kadın sesiyle Greenpeace’in kısa bölümünde yer alıyor.

Orijinal şarkının eğlencesi bunun yerine yavaş bir ağıtla değiştirilir. Greenpeace’in mesajı, Emmet ve Lucy’nin korumak için mücadele ettiği Lego dünyasının mutlu ve uyumlu olduğu filmin aksine, Kuzey Kutbu’ndaki her şeyin kesinlikle harika olmadığıdır.

Bu, her çeviri sürecinin merkezinde uygun hermenötiğin bir erdemini oluşturan bir çeviridir: anlamların ve olasılıkların orijinalin sınırlı ufuklarının ötesinde çoğalması ve genişlemesi, sevimli ile şeytani birleştirme ve izleyicisini dünyanın ötesine götürme sevgili bir çocuk “dren’in markası ve Lego Filminin anlamsızlığı ve dirençli bir amaç için dönüşümlerinden yararlanma:

Kampanyamız için büyük bir motif, beklenmedik şeylere aşina olanların dökümüdür. Filmle birlikte, Lego Filmi “Her Şey Harika” nın hit tema melodisini yeniden düzenlemeye karar verdik çünkü Lego hayranlarının referansı alıp buna yanıt vereceğini biliyorduk. Petrol, etkileyici ve karmaşık bir yapı üzerine akarken, iz yavaşlıyor ve ekranda ortaya çıkan felakete unutulmaz bir eşlik ediyor.

Lego Filmi tema melodisinin bir kapağını kullanmak riskli bir hareketti, ancak ifade özgürlüğümüz altında protestomuza parodi yapma hakkımız olduğunu biliyorduk. Ve telif hakkı ihtilafı riskini almayı seçtik çünkü ironinin Lego hayranları tarafından kaybolmayacağından emindik. Şarkı mesajımızı her şeyden daha iyi bir şekilde iletti.

Greenpeace, dilekçeyi Danimarka’daki şirket kapısına ulaştırmak, Windsor’daki Legoland’daki Big Ben ve Eyfel Kulesi modellerine minik pankartlar asmak ve Lego mağazalarına götürmek üzere onlarca yerel gruba 5.000 mini figür dağıtmak gibi başka kampanya etkinlikleri düzenledi. ve doğrudan “halkla iletişim kurun.

Videonun yapımcılarına göre, yedi milyondan fazla görüntüleme, 57.000’den fazla YouTube “beğenisi”, 150.000’den fazla Facebook ve Twitter paylaşımı aldı ve 680.000’den fazla imza kampanyası aldı (Don Don’t Panic, n.d). 9 Ekim 2014 tarihinde Lego’nun Shell ile pazarlama sözleşmesini yenilemeyeceği açıklandı. Steiner, hiçbir dilin, hiçbir kültürel topluluğun veya sembolik kümenin, dönüştürülme riski olmaksızın dışarıdan ithal etmediğini yazıyor.

Çeviri, bizi değiştirmeyen yabancı ile bir karşılaşma olmalıdır. Çevirmenin metinden uzaklaşması, sahiplenmenin metni her zaman geri alınamaz şekillerde dönüştürebileceği anlamına geliyorsa, bu dönüştürücü hermenötiği yaratıcı, dirençli, statükoyu kasıtlı olarak bozma ve hatta belki de yol boyunca kalpleri ve zihinleri değiştirme potansiyeline dönüştürme fırsatı vardır.

Çeviri eleştirisi nasıl yapılır
Çeviri Eleştirisi Kuramı
Çeviri Nedir

Kurtuluş

İdeoloji Eleştirisi Olarak Çeviri

 

19 Mayıs 2015’te Belfast İlçe Mahkemesi, Kuzey İrlanda’da Hristiyanların işlettiği bir fırının, Uluslararası Günü münasebetiyle özel bir işleve yönelik ‘Eşcinsel Evliliği Destekleyin’ yazan bir pasta siparişini yerine getirmeyi reddederek müşteriye karşı ayrımcılık yaptığına karar verdi Homofobiye karşı. Gareth Lee, siparişi 9 Mayıs 2014 tarihinde Ashers Baking Company’nin Belfast şubesinde vermiş ve “Susam Sokağı kuklaları Bert ve Ernie’nin imajını ve QueerSpace kampanya grubunun logosunu taşıyan bir pasta için tam ödeme yapmıştı.

İki gün sonra şirket, siparişin işleme koyulamadığını söylemek için kendisiyle temasa geçti. Ekim 2014’te, ayrımcılık karşıtı mevzuatı uygulamakla görevli olan Kuzey İrlanda Eşitlik Komisyonu, Lee adına Ashers aleyhine dava açtı ve Mayıs 2015’teki üç günlük duruşmanın ardından bir yargıç, firmanın ayrımcılık yaptığına karar verdi. cinsel yönelim nedeniyle Lee’ye karşı. Bölge Yargıcı Isobel Brownlie mahkeme salonundaki konuşmasında şunları söyledi:

Bulduğum bulgu, Sanıkların aynı cinsiyetten evliliğe karşı çıktıkları için, bunu günah olarak gördükleri ve gerçekten sahip oldukları dini inançlarına aykırı olarak gördükleri için bu emri iptal ettikleri yönündedir. Aynı cinsiyetten evlilik, belirli bir cinsel yönelime sahip kişilerin birliği olan aynı cinsiyetten çiftler arasındaki cinsel ilişkilere ayrılmaz bir şekilde bağlıdır. Davacı, evliliği heteroseksüel yönelimle sınırlayan belirli dini ve siyasi görüşü paylaşmadı. Davalılar dini bir örgüt değildir; kar amaçlı bir iş yapıyorlar ve gerçek dini inançlarına rağmen, “bu dava için geçerli olan” 2006 Yönetmeliği kapsamında herhangi bir istisna bulunmuyor ve Yasama Meclisi, uygun istişare ve değerlendirmeden sonra, yasanın ne olması gerektiğini belirledi.

Mahkeme salonu dışında, Demokratik Birlikçi Parti (DUP) ve Lagan Vadisi seçim bölgesi Yasama Meclisi üyesi Paul Givan, karar hakkında bir araya gelen medyaya konuştu ve Belfast Telegraph tarafından aşağıdaki ifadeyi kaydedildi:

Bu dava boyunca son derece nezaket ve haysiyetle davranan Hıristiyan bir ailenin ayrımcılıktan suçlu bulunduğu bulgusu, Kuzey İrlanda’daki toplum genelinde derin bir şaşkınlık yaratacaktır. Kuzey İrlanda’daki politikacılara meydan okuyan şey, ne tür bir toplumda yaşayacağımızdır. Bu, Hıristiyanların inançlarına bu tür saldırılara maruz kalacağı bir toplum mu, çünkü dini inançlar arasında kabul edilen şey budur. ; bu bir saldırı ve insanların derinden içten inançlarına yönelik bir saldırıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir