Zaman Tercümesi – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Zaman Tercümesi – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

7 Ocak 2021 Bilimsel olarak zaman Nedir Einstein zaman kavramı Mitolojide zaman kavramı Zaman bir varlık mıdır Zaman kavramı felsefe Zaman Nedir Zaman tanımı 0
Masala Dair – Çeviri Disiplini – Çeviri Araştırmalar – Çeviribilim – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Zaman Tercümesi

1 Ekim 2013 tarihinde Wall Street Journal, 13 Eylül’de Foye tarafından gönderilen, kapatmayı “taciz edici”, “aceleci ve kötü niyetli” ve potansiyel olarak federal ve eyalet yasalarının ihlali olarak nitelendirdiği bir e-posta yayınladı. Kısa süre sonra, New Jersey Eyalet Meclisi Ulaşım Komitesi bir soruşturma başlattı (New York Times, 2015).

8 Ocak 2014’te, Christie’nin atananları ve yakınlarını kapatılanlarla ilişkilendiren komite tarafından mahkeme celbi verilen e-postalar ve metin mesajları sızdırıldı. Belgelerin önbelleği, üst düzey bir yardımcının, valiyi yeniden seçilmesi için onaylamadığı için Fort Lee’yi cezalandırmak için şeridin kapatılması emrini verdiğini ileri sürdü.

Belgeler arasında Christie’nin genelkurmay başkan yardımcısı Bridget Anne Kelly’den Christie’nin okul arkadaşı ve Port Authority’de eyaletler arası sermaye projeleri yöneticisi olan David Wildstein’a gönderilen 13 Ağustos 2013 tarihli bir e-posta vardı. Kelly şunu yazdı: “Fort Lee’de bazı trafik sorunları zamanı”. Wildstein, “Anladım” diye cevapladı (aynı yerde). Daha sonra kısa mesajlar, trafikte sıkışmış okul öğrencileriyle dolu otobüsleri aydınlattı: Wildstein, Christie’nin rakibi Barbara Buono’ya atıfta bulunarak, “Bunlar Buono seçmenlerinin çocukları,” diye yazdı.

16 aylık bir soruşturmanın ardından, ABD’nin New Jersey avukatı Paul J. Fishman, 1 Mayıs 2015’te, komplo da dahil olmak üzere dokuz suçla suçlanan Liman İdaresi eski genel müdür yardımcısı Bridget Anne Kelly ve Bill Baroni aleyhinde iddianameleri duyurdu. ‘federal haklar alan bir kuruluşun mülkünü bilerek dönüştürerek ve kasıtlı olarak yanlış uygulayarak’ dolandırıcılık yapmak (Zernike ve Santora, 2015). Wildstein, Newark’taki Birleşik Devletler Bölge Mahkemesinde, medeni haklara karşı dolandırıcılık ve komplo kurmak için komplo kurmak için suçunu kabul etti.

Fallon’un parodisi, zamanının bir tercümesidir,  iki farklı kaynağı birleştirir, Springsteen’in Born to Run’ı serbest bırakma notlarıyla, New Jersey’deki çalışan topluluklarla marşı çağrışımlarıyla ve GWB skandalıyla, ilkini uyarlayarak ve geri dönülmez bir şekilde dönüştürerek.

Sonraki füzyon, Springsteen’e saygı duyduğu kadar, trafik şeridinin kapanmasını çevreleyen politikayı da aşındırıyor. Bu, çevirinin dönüştürücü potansiyelini çok özel nedenlerle kasıtlı olarak kullanmak, dünyanın “en çok kullanılan köprüsündeki şerit kapatmalarının trafik araştırması amacıyla değil siyasi geri ödeme amacıyla gerçekleştirildiğine dair ifşaatları hicivlemek için kaynak materyalini kullanmakla ilgilidir.

Fallon’un parodisini bu şekilde okumak, hermenötik akışa karşı değil, onunla çalışmaktır. Benjamin’in uyardığı gibi, ‘çevirmenin temel hatası, yabancı dil tarafından güçlü bir şekilde harekete geçirilmesine izin vermektense, kendi dilinin olduğu duruma hızlı bir şekilde sarılmasıdır. Çevirinin gerçek görevi sadece yenilik olasılığını ortaya çıkarmak değil, aynı zamanda süreçte değişmeden kalmamızı sağlamaktır.

Zaman bir varlık mıdır
Zaman kavramı
Einstein zaman kavramı
Zaman kavramı felsefe
Zaman Nedir
Zaman tanımı
Mitolojide zaman kavramı
Bilimsel olarak zaman Nedir

Benjamin’den, ötekilikle çeviri karşılaşmasının sadece bir yorumlama olmadığı, aynı zamanda yabancı kaynağın yerel alıcıyı etkileme, onu yabancının meydan okumasıyla onu özgürleştirme gücüne sahip olduğu fikrini alıyoruz.

Temmuz 2014’te çevre kampanyası grubu Greenpeace tarafından hazırlanan “LEGO: Everything is NOT Awesome” (GreenpeaceVideo, 2014) başlıklı ikinci bir viral videoyu düşünün. Video, Royal Dutch Shell’in Alaska açıklarındaki Arc “tic sularında sondaj yapmasını önlemek için Greenpeace’in küresel” Arktik’i Kurtarın “kampanyasının bir parçası olarak yayınlandı.

Greenpeace, petrol şirketinin bölgenin benzersiz deniz ortamını yok etme ve küresel ısınmayı şiddetlendirme riski taşıdığını iddia etti. Greenpeace videosu, bu arka plana karşı, petrol şirketi ile Lego arasındaki 1960’lara dayanan bir ortaklığa odaklandı. Greenpeace, petrol devini, dikkatleri çevreye olan etkisinden uzaklaştırmak için Lego’nun büyüsünü ve dünyadaki olumlu birlikteliklerini ele geçirmekle suçladı.

Greenpeace’in Arctic kampanya lideri o sırada şunları söyledi: “Lego’yu imajını temizlemek ve dikkatini saf Arktik’e petrol için baskın yapmak için tehlikeli planlarından başka yöne çekmek için kullanıyor. Ve hak etmediği ömür boyu sadakat inşa etmek için çocukların oyuncaklarına duydukları sevgiyi sömürüyor. Lego için nihayet bu anlaşmanın fişini çekme zamanı geldi ‘(Greenpeace, 2014).

Londra merkezli kreatif ajans Don’t Panic tarafından yapılan bir kısa film olan videonun kendisi yeterince masum bir şekilde başlıyor. Kamera, Lego City Arctic serisinden parçalardan oluşan bir kış sahnesini çeviriyor ve yüzen buzları, deniz kuşlarını, kutup ayılarını, dış yapraklar, yerli halkı balık tutma ve buz hokeyi ve oynanan futbolu gösteriyor.

Ağır makineler, bir Shell tanker kamyonu ve “Parlayan yüzleri olan Shell çalışanları görünüyor. Arka planda bir kadın sesi yavaş bir piyano eşliğinde şarkı söylüyor: “Her şey harika / Bir ekibin parçasıyken her şey harika / Her şey harika / bir rüyada yaşarken gerçekleşti. Şarkı sözleri duyulduğunda, kamera geniş bir petrol platformunda durduğunu ortaya çıkarmak için uzaklaştırarak bir bayrak direğinin tepesinde bir Kabuk bayrağı gösteriyor. İnce çizgili takım elbiseli, teçhizatın güvertesinde duran ve puro içen bir adamın yakından görünümüdür.

Sondajın okyanusa daldığı noktadan petrol sızmaya başlarken izliyoruz. Arka planda kış harikalar diyarına doğru su üzerinde sürünür. Ölü Lego balıkları siyah denizde yüzüyor. Huzurlu sahneyi yoğun bir sıvı dalgası sarmaya başlar. Balıkçı, kutup ayısı ve dış yapraklar artık petrolle çevrilidir. Vücutları artık tam olarak görünmüyor.

Çaresiz bir Lego Arctic tilki yavrusu, karanlık dalgaların üstesinden gelir. Kısa sonlar olarak, petrol denizinde kalan son buzdağına tırmanmaya çalışan bir kutup ayısı görüyoruz. Buzdağının tepesinde başka bir Shell bayrağı var. Kamera, kutup ayısından uzaklaşır ve son beyaz Lego saplamasını kaplarken tecavüz eden petrolü yakınlaştırır; dairesel saplamanın üzerine basılmış Lego logosu sonunda siyahla kaplanır.

Kamera uzaklaşıyor ve buzdağı gitmiş, petrole batmış durumda. Sadece siyahtan yükselen Kabuk bayrağı kaldı. Ekranda metin yanıp sönüyor: “Shell, çocuklarımızın hayal gücünü kirletiyor. Lego’ya Shell ile ortaklığını bitirmesini söyleyin (GreenpeaceVideo, 2014). En sonunda çevrimiçi bir dilekçe için bir bağlantı verilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir