Doğaya Bir Ayna Tutmak – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Doğaya Bir Ayna Tutmak – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

13 Ocak 2021 Ayna kime tutulur Ayna tutmak anlamı nedir Ayna tutmak iz düşümlerdir ne demek Ayna tutmak ne demek TDK İnsanlara ayna tutmak Kalpleri eğitmek ne demek Topluma ayna tutmak ne demek Yaşamın özüne ayna tutmak ne demek 0
Doğaya Bir Ayna Tutmak – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Doğaya Bir Ayna Tutmak

Bunda dönüştürücü bir şey var, tercüman için olduğu kadar yorumlanmakta olan metin için de. Bilincimizden uzaklaşan anlamları benimseyerek kendimizi bu diğer ufuklara maruz bırakıyoruz.

Bu, kendi öznelliğimizin, yerelin aşinalığının ve bilinenlerin güvenliğinin sınırlarını aşmamızı, kendimizi başkalarının olasılığına, diğer tarzların ve diğer düşünce dünyalarının varlığına açmamızı sağlama etkisine sahiptir. Ricoeur, “benim için hiçbir zaman ilk ve en önemli değildir” olduğu için, kendimizi mülksüzleştirirken ötekine sahip olduğumuzu açıklıyor.

Öyleyse sahiplenme, “diyalektik ortaklığın yalnızca yarısı değildir; kendini anlamada derin bir değişiklik getirir:

Zaten dünyada kendi varoluş tarzına hâkim olan bir öznenin metne kendi kendini anlamasının a priori projesini yansıttığını ve metne okuduğunu söylemekten çok uzak, yorumlamanın yeni varoluş biçimlerinin açığa çıkma süreci olduğunu söylüyorum. ya da Wittgenstein’ı Heidegger’e tercih ederseniz, yeni yaşam biçimleri özneye kendini tanıması için yeni bir kapasite verir.

Metnin referansı bir dünyanın projesiyse, o zaman öncelikle kendini tasarlayan okuyucu değildir. Okuyucu daha ziyade metnin kendisinden yeni bir varoluş biçimi alarak kendini yansıtma kapasitesi genişletilir.

Okuma konusu için yorum, her şeyden önce, süreç içinde kendimizi tam olarak kaybederek kazandığımız dönüştürücü bir deneyimdir. Ötekinin arazisindeki uzun dolambaçlı yoldan geçip tekrar geri dönerek kendimizi her şeyden önce diğerlerinden önce varlıklar olarak görmeye başladığımız ‘kesilmiş bir ontoloji’ elde ederiz. Kendimizi dışarıdan görerek bilincimiz yükselir. “İkinci saflık” “bize ne okuyucunun ne de yazarın öznelliğinin, ne benliğin ne de diğerinin önce geldiğini hatırlatır:

Anlamanın ilk işlevi, bizi bir durumda yönlendirmektir. O halde anlamak, bir gerçeği kavramakla değil, var olma olasılığını kavramakla ilgilidir. Bu analizin metodolojik sonuçlarını çizdiğimizde bu noktayı gözden kaçırmamalıyız: Bir metni anlamak, diyeceğiz ki, burada kapsanan cansız bir anlam bulmak değil, metin tarafından belirtilme olasılığını ortaya çıkarmaktır. 

Cogito’nun kendi kendini öne sürmeye karar verdiği otoritenin yerini alarak, ego, edebiyat ve şiirin gerçeklik üzerindeki “yaratıcı varyasyonlara” diğerlerinden daha fazla yanıt verebileceği “hayali varyasyonları” kendi başına varsaymak için yapılır. 

Ayna tutmak ne demek TDK
Yaşamın özüne ayna tutmak ne demek
Ayna tutmak anlamı nedir
Topluma ayna tutmak ne demek
Ayna tutmak iz düşümlerdir ne demek
Kalpleri eğitmek ne demek
Ayna kime tutulur
İnsanlara ayna tutmak

Anlamak, bu “yaratıcı varyasyonları” yakalamak değildir, bu nedenle onlardan artan kendini tanıma olasılığını almaktır. Hermeneutik dolambaçlı yol, ‘nasıl ve neyi biliyoruz’ diye sormak yerine, bunun yerine şunu sormamızı gerektirir: Yalnızca başkalarıyla ilişki içinde var olan birinin varoluş biçimi nedir?

Bu, öznenin kendisini nesnelliğin ölçüsü olarak kurma arzusunu parçalamaya çalışan bir kuramlaştırmadır. Kim olduğumuzu keşfetmemizin yalnızca dış dünyaya uzanarak olduğu konusunda ısrar ediyor. Başka insanlarla, başka fikirlerle, diğer düşünme ve hareket etme biçimleriyle karşılaştığımızda yorumlama, yalnızca diğer öznelliklerin, diğer düşünce tarzlarının ve diğer ifade tarzlarının varlığıyla yüzleşmemizi değil, aynı zamanda onlar tarafından süreçtir.

Okuyucunun ötekilikle karşılaşma deneyimini dönüştürerek, bizi konfor alanımızdan çıkararak, bizi bilinmeyenin yabancı topraklarında yabancılaştırarak, okumak kritik bir işleve hizmet eder. Kaplan’ın Ricoeur çalışmasında ‘illüzyonları yerinden etmek’ olarak tanımladığı öznellik ‘. Bunu yaparken Kaplan, Ricoeur’un güven ve şüphenin hermenötiğini metnin hermenötik ile birleştirdiğini, metnin ifşa etme gücünü kendiliğin kendisine ifşa ettiği öznellik eleştirisiyle birleştirdiğini ileri sürüyor ve ifşa ederken, değişti.

Bu şekilde doğaya ayna tutmak ne demektir? İnsanların eylemleriyle meşgul olmak için yorumu metnin ötesinde konuşlandırdığımızda benlik hangi anlamda kendisine açığa çıkar? İslamofobik veya göçmen karşıtı müstehcen olarak gizlenmiş hiciv görüntüleri yüklemek için sosyal medya platformlarını kullanan ve gerçek “Önce Britanya” nın sosyal medya stratejisiyle alay etmek için tasarlanan “Britain Furst” ile bu iddiaları iş başında görüyoruz. Britain First, eski İngiliz Ulusal Parti meclis üyesi Paul Golding tarafından yönetilen aşırı sağcı bir harekettir ve kendisini ‘vatansever bir siyasi parti olarak tanımlamaktadır.

Grubun Facebook sayfasında bir ilke beyanı şunları içerir: “Britain First, atalarımızın etnik ve kültürel mirasını, geleneklerini, geleneklerini ve değerlerini korumaya kararlıdır. Anavatanımızın göç yoluyla sömürgeleştirilmesine karşı çıkıyor ve yerli İngiliz halkının kendi memleketimizde demografik çoğunluk olarak kalmasını destekliyoruz. Britain First, toplumumuzun ve kültürümüzün temeli olarak Hıristiyanlığı korumaya ve güçlendirmeye kararlıdır.

Grup, “doğrudan eylem cami istilaları, protesto yürüyüşleri ve Londra’nın güneydoğusundaki Kraliyet Topçu Kışlası yakınlarında 22 Mayıs 2013’te öldürülen yirmi beş yaşındaki İngiliz Ordusu Fusilier Lee Rigby’nin imajını sıkça kullanmasıyla tanınır. Saldırının hemen ardından videoda yazan Michael Adebowale ve Michael Adebolajo, ‘Bugün bu adamı öldürmemizin tek sebebi Müslümanların her gün İngiliz askerleri tarafından ölmeleridir.

Ve bu İngiliz askeri biridir. Göze göz ve dişe diştir. Allah’a şükür, yüce Allah’a yemin ederiz, siz bizi yalnız bırakana kadar sizinle savaşmayı asla bırakmayacağız ‘(The Telegraph, 2013). 22 Mayıs 2014 Avrupa seçimleri için Galler’de aday adayların önünde, Britain First, parti tanımını “Lee Rigby’yi Hatırla” olarak kaydetti. Bu açıklama, Seçim Komisyonu’nun siyasi sicil izleme örgütü tarafından onaylandı ve o zamandan beri Komisyon’un özür dilediği bir hareket olan Galler’deki tüm oy pusulalarına basıldı.

Grup ayrıca, viral pazarlama kampanyası stratejisinin erişimi ve sıklığı ile ve kitleler arasında milliyetçi veya göç karşıtı nitelikteki duygusal görüntüleri ve mesajları paylaşmak için sosyal medyayı kullanmasıyla da tanınıyor. Grup, fon toplamak için sosyal medyayı kullanıyor ve Temmuz 2015’te Seçim Komisyonu’nun Birleşik Krallık’taki daha küçük siyasi partiler için bağışlar ligi tablosunda birinci oldu.

Tweetleri ve Facebook gönderileri görsel olarak dikkat çekicidir, genellikle büyük harflerle yazılır ve kabul ederseniz paylaşın eylem çağrılarını Winston Churchill, Haçlı Seferleri şövalyeleri ve İngiliz ve İngiliz bayraklarının üzerine yerleştirilmiş eylem çağrılarına odaklanma eğilimindedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir