Dijital Tercüme (41) – Kurumsal Bağlam – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Dijital Tercüme (41) – Kurumsal Bağlam – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

1 Ekim 2020 Dijital Tercüme (41) – Kurumsal Bağlam – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları Dil seçimini harekete geçiren faktörler İrlandalı akademik personel çalışmaları kendi akademik çalışmaları öğrenme amaçları için bir işaret dili Web Tercümanlık 0
Dijital Tercüme (41) – Kurumsal Bağlam – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

 

Bu, öğrenme amaçları için bir işaret dilini kullanma konusunda gerçek bir isteklilik olduğunu düşündürür, ancak bu, geniş miktardaki verileri manuel olarak aramak zorunda kalmadan, başvurulabilecek içerik üzerinde kolayca aranabilir notlara sahip olma pragmatik istek tarafından hafifletilir. Bu nedenle, video içeriğinin daha fazla kullanılmasının önündeki teknik engellerden biri aranabilirliktir: genişletilmiş video klipleri etiketlemek ve aramak için sağlam mekanizmalar bulunana kadar, akademik ortamlarda not almak için imzalı içeriği azami ölçüde kullanmak için gereken işte bir dengesizlik kalacaktır. . Bu, imzalı malzemelerle çalışma için belirtilen bir tercihe rağmen, İrlandalı yanıt verenlerin% 27,3’ü ISL materyallerini tercih edeceklerini söylerken,% 36,4’ü her iki dilde de mevcut materyalleri tercih ettiğini söyledi.

Sağır Çalışmaları Merkezi’nin 2001 yılında kurulmasından bu yana Trinity College Dublin, Merkezin öğrencilerinin İrlanda İşaret Dili veya İngilizce akademik çalışmalarını sunmalarına izin verdi. Nitekim, üniversite aynı zamanda diğer bölümlerdeki ve okullardaki sağır öğrencilerin ISL’de çalışmasına izin vererek, çalışmalarının İngilizce çevirilerinin değerlendirilmesini sağlar. (Öğrenciler, çalışmalarını göndermeyi tercih ettikleri dili seçerler – İngilizce veya ISL.)

Bu politikaya rağmen, şaşırtıcı bir şekilde bu anketteki çok az öğrenci bu seçeneği her zaman seçtiklerini söylemiştir. Bunun yerine,% 54,5’i tercümanlık veya ISL sınıf ödevleri ile ilgili işler için ISL’yi, diğer her şey için İngilizce kullandıklarını bildirdi. Bir öğrencinin dediği gibi, “ISL ile İngilizce arasında sürekli geçiş yapıyorum”, bu da iş yerinde işlevsel iki dilli karar vermeyi öneriyor.

Dil seçimini harekete geçiren faktörler, öğrencilerin kendi dil yeterliliklerinin öz değerlendirmelerinin yanı sıra (tahmin edildiği üzere) hazırlamaları gereken metnin uzunluğunu içerir. Bu, özellikle daha uzun makaleler ve tezler için geçerli gibi görünüyor ve bunun pragmatik nedenleri var: öğrenciler, İngilizce metinleri düzenlemeyi ISL metinlerinden daha kolay bulduklarını bildirdi. İngilizce ikinci veya üçüncü dilleri olsa bile İngilizce metinle çalışmanın daha az zaman aldığını belirtmişlerdir.

İrlandalı akademik personel çalışmalarında ISL ve İngilizcenin asimetrik kullanımını bildirdi. Sağır akademisyenlerin, öğrencilere e-posta, Dropbox veya üniversitenin eğitim ortamı Blackboard aracılığıyla imzalı video içeriğine bağlantılar sağladığını belirttiler. Ancak, öğrencilerin imzalı çalışmalarına yanıt verirken, geri bildirim genellikle İngilizcedir. Bu konuyu tartışma süreci, bir akademisyenin bir sonraki akademik yılda ISL’de de geribildirim sağlayarak bilinçli olarak bu dengesizliği gidermeyi hedeflemesini sağladı.

Sağır akademisyen, eğitmenlerin konferanslarda kendi akademik çalışmalarını imzalı bir dille sunduklarını, ancak yazılı İngilizce becerilerinden daha az emin hissetmelerine rağmen İngilizce yayınlanabilir veriler hazırlamayı tercih ettiklerini belirtti. Bu, akademik çalışmaların hazırlanmasında birincil kaynaklar olarak hangi akademik metinlerin kullanıldığının tartışılmasına yol açtı ve bu da sağır çalışmalarında işaretli ve sözlü bir dilin (yazılı biçim) alıcı ve üretken kullanımı arasındaki asimetrik bir ilişki hakkında bir yoruma yol açtı.

İrlanda:

Amerikan İşaret Dili ile çevrimiçi olarak sunulan Deaf Studies Digital Journal’a bakmayı gerçekten seviyorum. Ancak sorunuz, bu içeriği incelerken asla not almadığımı fark etmemi sağladı. Ve kendi makalelerimi hazırlarken bu çalışmaya asla atıfta bulunmam. Bu, akademik amaçlarla İngilizceye karşı belirli bir tutumu nasıl içselleştirdiğimi düşünmemi sağlıyor. (Sağır akademik) Dahası, bu, işaret dillerinin durumu ve akademik alanlarda kullanımları ile ilgili tutumların daha fazla tartışılmasını gerektiren bazı köklü sorunların varlığını göstermektedir.

Buna karşın, bu akademisyen meslektaşlarının İngilizce akademik metinlerden çalışırken notlar aldıklarını ve bu metinlerle daha fazla zaman geçirdiklerini (nüansları anladıklarından emin olmak için birkaç kez okuduklarını) bildirdi. Ayrıca işaret dilinde bir sunum hazırladıklarında İngilizce ön notlar alıyorlar. Bilgi verenin yorumladığı gibi, bu bize tutumlar hakkında bir şeyler anlatıyor ve eğitim bağlamında ISL’nin bastırılmasından kaynaklanan, zeki olmanın İngilizceyi bilmek ve kullanmak olduğu şeklindeki o zaman geçerli olan dogmanın içselleştirilmesiyle birleştiğinde, diglossik eğilimlerin var olabileceğini öne sürüyor.

Bu, ISL’nin İrlanda İşitme Engelliler topluluğu içinde ve tartışmalı olarak giderek artan bir şekilde sağır eğitiminde (Ulusal Özel Eğitim Konseyi, 2011) ve genel olarak toplumda sahip olduğu aleni prestije rağmen, öneriyi öneren bir yasa tasarısının kanıtladığı gibi. İrlanda İşaret Dili’nin tanınması, 2014’ün başlarında İrlanda parlamento sisteminin de önüne geçti ancak kıl payı yenilgiye uğradı.

Flanders

İrlanda’da olduğu gibi, Flanders’ta da iki sağır akademisyenle görüşüldü. Ankete katılan Flamanların her ikisi de yurtdışındaki bir üniversitede lisans programlarını tamamlamış ve burada çalışmalarını işaretli bir dilde sunmalarına izin verilmiştir (n 􏰀 2). Flaman katılımcıların durumunda, bu, MA seviyesinde bir çalışmaydı. İrlanda’da olduğu gibi, Flaman bilgi kaynakları, çeşitli nedenlerle bu seçenekten yararlanamadıklarını bildirdi:

  • a. Akademik amaçlarla işaret dili kullanmaya alışkın değillerdi ve / veya akademik yazı için İngilizceyi kullanmaya alışmışlardı (hatta birincil “konuşma” dili olan Hollandaca’dan bile daha fazla).
  • b. Yazmanın (İngilizce) kişinin geri dönmesine, yeniden okumasına, yeniden yazmasına ve yeniden yapılandırmasına izin verdiğini söylediler, ancak bunun işaret dilinde mümkün olmadığını hissettiler. Bunun yerine, bir bildiriyi işaretli bir dilde teslim etmeyi bir “performans” olarak görüyorlar.
  • c. İşaret dilinde bir kağıdın nasıl üretileceğine dair net bir yönergenin olmadığını hissettiler. Örneğin, notlarla ne yaparsınız ve bir bibliyografyayı nasıl sunarsınız?
  • d. İmzalı bir metin oluşturmanın çok zaman alıcı olduğunu savundular.

İrlandalı akademisyenlerde olduğu gibi, işaretli bir dilde sunum yapabilmede ikisi de olmaktan hoşlandıklarını belirtti.(örneğin, konferanslarda). Nitekim, Flaman katılımcılardan biri İngilizce bir makale yazmayı ve birinden bunu işaret dilinde üretmek yerine birinden bunu işaret diliyle çevirmesini isteyeceğini söyledi. Biri, doktorasını işaret diline çeviren bir meslektaşına bunu neden yaptığını sorduğunu, çünkü hiç kimsenin de bu bilgilere bakmayacağına inandığını belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir