Dijital Tercüme (28) – Dijital Kalemin Kullanımı – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Dijital Tercüme (28) – Dijital Kalemin Kullanımı – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

30 Eylül 2020 Bir dizi problem çözme stratejisi Çevirmen Eğitiminde Dijital Kalemin Kullanımı Dijital Tercüme (28) – Dijital Kalemin Kullanımı – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları Eğitimde Yeni Bir Boyut Not Alma Becerilerinin Geliştirilmesi Notların takip incelemesi Web Tercümanlık 0
Dijital Tercüme (28) – Dijital Kalemin Kullanımı – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Dijital Kalem

Dijital kalem teknolojisini, 2009 yılının sonlarında ardışık çeviri sınıfında yüksek lisans programındaki öğrencilerle kullanmaya başladım ve Haziran 2010’da Trieste Üniversitesi’nin çeviride yenilikler konulu konferansında bazı genel pedagojik yansımalar ve deneylerle birlikte özelliklerini sundum. 

Smartpen’in hem eğitim hem de araştırma için potansiyel uygulamalarının ilk açıklaması, aynı yıl bu kaynağı tanıtan ve aracın görevi nasıl kolaylaştırdığını uzun vadeli değerlendirmeyle birlikte öneriler sunan bir makalede (Orlando, 2010) bildirildi. tercümanın ve ardışık modda sunulan tercümeleri nasıl muhtemelen iyileştirebileceği. Mart 2011’de Brüksel’deki Avrupa Komisyonu’na bu kaynağı ve uygulamalarını Üniversitelerde On Beşinci Müdürlük Genel Tercümesi konferansında sunmak üzere davet edildim. Sunumlar dünya çapında iyi karşılandı ve o zamandan beri araç, alandaki uygulayıcıların yanı sıra birkaç üniversitede eğitim ve araştırma amacıyla düzenli olarak kullanıldı.

Mobil bilgi işlem platformları kategorisine ait olan bu yeni nesil dijital kalemler, gelişmiş işlem gücü, sesli ve görsel geri bildirim ve el yazısı yakalama, ses kaydı ve ek uygulamalar için bellek sunar. Smartpen, bir mikrofon, yerleşik bir hoparlör, 3D kayıt kulaklıkları ve bir kızılötesi kameradan oluşur. Not almak için kullanılır, normal bir mürekkep kartuşuna sahiptir ve normal bir kalem gibi tutulur ve mikroçipli bir kağıda veri yakalamak için kullanılır.

Yerleşik mikrofon, hoparlör ve kızılötesi kamera sayesinde, bir uygulama el yazısı olarak filme alınan / kaydedileni ses kaydıyla senkronize eder. Mikro nokta ile basılmış düz kağıt kullanarak etkileşimli “canlı” yakalama sağlayan noktalı kağıt teknolojisi ve Paper Replay adı verilen bir işlev sayesinde, kalemin kullanıcısı herhangi bir zamanda kağıt üzerinde yapılan notlardan konuşmayı oynatabilir.

Konuşmanın aynı kelimeyle ilgili kısmını veya doğrudan kalemden çalınan bir cümleyi duymak için not defterinin sayfasındaki bir kelimeye dokunmanız yeterlidir. Dinlemede daha fazla rahatlık için, ses çalma akışı da gerektiği gibi yavaşlatılabilir veya hızlandırılabilir.

Birinci nesil Smartpens’i normal bir USB bağlantı noktası üzerinden bir bilgisayara bağlamak mümkündür, böylece hem ses hem de video verileri bilgisayara yüklenebilir ve oynatılabilir. Bu, kullanıcıların bilgisayarlarından notları yedeklemesine, aramasına ve yeniden oynatmasına olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca notları etkileşimli Flash filmlere veya pdf dosyalarına yükleyebilir ve dönüştürebilir. Smartpen’in en son modeli kablosuz olup, yazılanların herhangi bir oynatma cihazına (ör. Bilgisayar, tablet, iPad) anında aktarılmasını sağlar.

Öğretmen adaylarının öğrenme süreci sırasında not almalarına ve gözden geçirmelerine yardımcı olmak için çeşitli başka yaklaşımlar ve teknolojiler geliştirilmiştir. Ancak, hepsinin eksiklikleri var. Örneğin, notlarla ilgili olarak konuşmaların / derslerin kaydedilmesine ve prova edilmesine izin veren başka teknolojiler mevcuttur, ancak ses bölümleri ve notlar senkronize değildir. Bu eşzamanlılık, ses kayıt özelliğine sahip tablet PC’lerde mevcut olabilir, ancak tablet PC’ler bir kalem ve bir not defterinden daha pahalıdır ve daha az taşınabilirdir.

İPad’ler de şu anda eğitim programlarında veya profesyoneller tarafından kullanılsa da, el yazısı yakalamada bir kalemin yaptığı gibi aynı hassasiyeti sunmuyorlar. Livescribe Smartpen, eş zamanlı ses-video yakalamayı sağlayan dijital özelliklerinin ötesinde, tercüman dünyasında önemli bir varlık olan normal kalem ve kağıt olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Not Alma Becerilerinin Geliştirilmesi İçin Çevirmen Eğitiminde

Dijital Kalemin Kullanımı

Smartpen’i ilk kez 2010 yılında, ardışık yorumlar sırasında not alma becerilerini değerlendirmek için bir araç olarak sınıfta ardışık çeviri alıştırmaları için kullandım. Gerçekten de, ses ve video verilerinin eşzamanlı olarak yakalanmasına izin veren benzersiz dijital özellikleri, eğitmenlerin bir konuşmanın sonunda notlarının ürünü yerine bir stajyer tarafından alınan notların sürecine erişmesine olanak tanır. Notların süreç değerlendirmesi daha önce nadiren mümkün olmuştu ve aniden analiz edilecek ve sınıfta tartışılacak “canlı” notları yansıtmak kolaylaştı.

Ayrıca araç, öğrencilerin kendi not alma kurallarını değerlendirmelerini kolaylaştırmak için bir kaynak olarak denendi ve daha sonra, üç dönemlik bir lisansüstü yüksek lisans programının ikinci döneminde, kursiyerlerin zaten bir vakıf kurduğu bir noktada tanıtıldı. ve ardışık yorumun doğası hakkında net bir anlayış kazanmış ve ayrıca kendi not alma sistemlerini geliştirmişlerdir. Dijital kalemle bu ilk deneyimlerin doğası ve etkinliklerin ve pedagojik sekansların tasarımı hakkındaki bilgiler, iyi bir ardışık yorumlama için gereken farklı beceri alt kümelerinden yalnızca biri olarak not alma konusundaki tartışmalarla birlikte Orlando’da bulunabilir.

Eğitimde Yeni Bir Boyut

Bir dizi problem çözme stratejisi ve üstbilişsel görevler yoluyla öğretmenin, öğretmenin kademeli olarak ortadan kalkmasının ve stajyerin kademeli özerkliğinin her zaman hedef olması gereken etkileşimli, biçimlendirici bir etkinlik olduğuna inanıyorum.

Geleceğin profesyonellerini yetiştiren herhangi bir programda, hiç kimse öğrencileri çeşitli mesleki standartlara göre değerlendirmenin yararına karşı çıkmaz. Bununla birlikte, bu tür bir değerlendirme, pedagojik bir bakış açısından değerlendirme ve değerlendirme amacını bozma riskini de taşımaktadır; bu nedenle de öğrencinin bakış açısından değerlendirmeye çalışmanın önemi büyüktür.

Öğrencilere ilerlemeleri üzerine düşünme, “nasıl öğreneceklerini öğrenme” ve kendi öğrenme süreçlerinde aktör olma imkanı vermek istendiğinde öz değerlendirme ve üstbiliş önemli bir rol oynar. Bu nedenle toplu ve bireysel değerlendirme faaliyetleri herhangi bir müfredatta planlanmalıdır. “Öğrenmede üstbiliş, öğrenme sürecinin farkındalığı ve bu süreçte ortaya çıkan zorluklara etkili stratejiler yoluyla uyum sağlama ve böylece öğrencilerin öğrenme kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olma olarak tanımlanabilir”.

Başka bir yerde tartışıldığı gibi, not almayı öğrenme süreci söz konusu olduğunda, araştırma, metinden sese teknolojisinin ve etkili not alma faaliyetlerinin gözden geçirmeyle birleştiğinde kullanımının öğrenmeye ve anlamak ve dolayısıyla bireylerin kavrama, akıcılık, doğruluk, hız, dayanıklılık ve konsantrasyonunu geliştirir.

Bu nedenle, notların alınması öğrencinin çalışma belleğinden öğrencinin gerçek zamanlı olarak üretken işlemeyi gerçekleştirmesine izin vermeyecek kadar zorlayıcıysa ve öğrencilerin yorumlanması durumunda kötü bir performansa yol açıyorsa, gerekli üretken olduğu düşünülebilir.

Notların takip incelemesi sırasında içeriğin işlenmesi yine de gerçekleşebilir. Birçok öğrencinin kendi notlarını okurken karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, bu dijital kalem teknolojisi tarafından sağlanan metin ve sesin eşzamanlı olarak yan yana gelmesi, değerlendirme etkinlikleri sırasında kendi notlarını okurken, gözden geçirirken ve değerlendirirken öğrencilerin daha fazla öğrenmesini sağlamalıdır.

Dahası, bu öz, akran veya sınıf değerlendirme etkinlikleri sırasında, bu tür bir teknoloji, öğrencilerin ve eğitmenlerin birlikte yakından ve net bir şekilde gözlemlemelerine ve / veya nelerin not edilip edilmeyeceğini, hangi notların yararlı olup olmadığını, hangilerinin tazminat için zararlıdır ve benzeri. Tüm katılımcıların neyin ekonomik ve etkili notları oluşturduğuna dair objektif bir değerlendirme yapmasına olanak tanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir