Dijital Tercüme (27) – Dijital Kalem Teknolojisi ve Tercüman Eğitimi – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Dijital Tercüme (27) – Dijital Kalem Teknolojisi ve Tercüman Eğitimi – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

30 Eylül 2020 bilgisayar destekli çeviri çevirmen eğitimi Dijital Kalem Dijital Kalem Teknolojisi ve Tercüman Eğitimi Dijital Tercüme (27) – Dijital Kalem Teknolojisi ve Tercüman Eğitimi – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları Tercüman eğitimi alanı Tercüme ve Çeviri Çalışmaları Uygulaması ve Araştırması: Durum ve Eğilimler uygulaması ve araştırmasında dijital kalem teknolojisi Web Tercümanlık 0
Dijital Tercüme (27) – Dijital Kalem Teknolojisi ve Tercüman Eğitimi – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Dijital Kalem Teknolojisi ve Tercüman Eğitimi,

Uygulaması ve Araştırması: Durum ve Eğilimler

Birçok meslek, onların yaratılmasına yol açan belirli bir yeniliğe işaret edebilir (örneğin, telefonun icadı ve santral operatörü olarak bilinen bir işin yaratılması), tercümanlık, zaman içinde birbirini takip eden yeniliklerle birlikte gelişen işlere aittir. Aynısı tercüman eğitimi için de geçerli görünüyor: eğitimdeki teknolojik ilerlemeler genellikle pedagojik açıklığın artırılması, daha iyi veya “daha kolay” öğretme ve son ikisinin bir sonucu olarak acemilerin üstün yorumlama performansıyla motive olmuştur.

Genel olarak, bilgisayar destekli çeviri kavramının bir eşdeğeri, en azından şimdilik çeviri için gerçekten mevcut değildir. Çağdaş teknoloji, artık öğelerin ve metinlerin diller arası aktarımı için birçok olanak sunuyor. Dizüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, elde taşınan kişisel dijital asistanlar, ses tanıma teknolojisi ile birlikte artık çevirmenlere, hatta bazen sözlü biçimde “anında” çevrilmiş metinler sunuyor.

Ses tanıma teknolojisindeki istikrarlı gelişmeler artık bu teknolojinin çeviri programlarıyla birleştirilerek “anında” yazılı ve ayrıca sözlü konuşma çevirileri sağlamasına izin verdi. Bu tür bir teknolojinin denendiği durumlar değişir. Örneğin, ABD Silahlı Kuvvetleri, IBM’den MASTOR olarak bilinen bir yazılım sistemi kullanarak, İngilizce ve Arapça arasında konuşma alımına ve üretimine izin veren dizüstü bilgisayarlarda yazılımları denedi.

2008 yılında IBM, n.Fluent olarak bilinen, İngilizce ve diğer on dil arasında çeviri için kullanılabilen yeni makine çevirisi yazılımını üretti. Dillinger ve Gerber, yalnızca tek yönlü sözlü çeviriye olanak sağlayan ilk bilgisayar destekli çeviri cihazlarından bir ilerlemeyi temsil eden ikinci nesil teknoloji gibi yeni gelişmeleri tanımlamaktadır. Örneğin Voxtec Phraselator, konuşmayı tanıyan ve bir çeviriyi alan ve bunu yüksek sesle dinleyen bir cihazdır. Şu anda, işitsel olarak alınan girdinin görsel çevirisini sağlayabilen taşınabilir ses tanıma teknolojisi, bazı uygulayıcılar tarafından düşünülebilecek bir yardımcı olabilir, ancak bu tür bir teknolojinin eğitimciler tarafından kolaylıkla benimsenmesi olası değildir. bu cihazlar, yeni başlayanlara kolay, isabetli ve tam diller arası aktarım sunar. Aslında, tercümanın dolaysız doğası, metinsel kaynaklara başvurmayı imkansız değilse bile çok pratik hale getirir. Bu bölüm, yorumlama performansındaki esnekliği belirsiz kalan, ancak pedagojik bir araç olarak uygulanabilirliği çok fazla potansiyele sahip olan yeni bir yeniliğe odaklanmaktadır.

Tercüman eğitiminde, öğretim materyallerinin hazırlanmasında ve kursiyerlerin performansının yakalanmasında büyük adımlar atılıyor. Ses ve video kaydetme artık, eğitmenden bağımsız olarak işitsel ve videolu ses metinleri sağlama ve kursiyerlerin kendileri veya öğretmenlerin yararına kursiyerlerin performanslarını yakalama aracı olarak ara eğitimde yerleşik bir statüye sahiptir. eğitmenler ve sınav görevlileri için değerlendirme ve test amaçlarını gözetir. Ses çalma ve kayıt olanaklarına sahip genel dil laboratuvarları, çoğu tercüman eğitimi programının standart bir özelliğidir. Video oynatma ve ses kayıt olanaklarına sahip laboratuvarlar, rehberli ve bağımsız eğitimi kolaylaştıran tercüman eğitimi programlarında giderek daha yaygın hale geliyor. TandbergEducational veRobotelLanguage Lab Solutions tarafından üretilen Sanako Dil Laboratuvarları, sesli ve bazen görsel-işitsel kayıt olanaklarıyla görsel + işitsel metinlerle rehberli veya bağımsız etkileşim sunar (Hansen ve Shlesinger, 2007). Melissi’s Black Box gibi yazılım paketleri açıklamalı metin, ses veya video kaynaklarıyla eşzamanlı kayıt, Unicode kelime işlemcisi ve kaynak ve hedef konuşmanın transkripsiyonları ile eşzamanlı, irtibatlı ve ardışık yorumlama için konuşma dalga formlarının grafiksel gösterimini sunar.

Pek çok üniversite eğitim tesisi şu anda gerçek hayattaki çeviri durumlarını taklit eden dijital çeviri laboratuvarlarına yatırım yapmaktadır: röle çeviri kabinleri, konferans çeviri tesisleri, çevirilerin dijital ses ve video kaydı, çeviri için bilgisayar çeviri tesisleri elektronik olarak alınan kaynak konuşmalar vb. (Blasco Mayor ve Jiménez Ivars, 2007). Çeviri pedagojisindeki bu son gelişmeler bağlamında, dijital kalemler şu anda not alma sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılmaktadır ve şu anda kayıt yoluyla – ardışık ve eşzamanlı – hibrit bir çeviri modu sunmanın bir yolu olarak denenmektedir. kaynak metni ikinci kez dinlerken ve notlarından okurken eşzamanlı yorum yapabilen kulak tıkacı olan tercümanlara kaynak konuşmaları ve anında dinletme olanağı sağlar.

Bu bölüm, çevirmen eğitiminde, uygulamasında ve araştırmada dijital kalem teknolojisinin, çevirmenlik sınıfında dijital kalemle deneyimi olan bir tercüman öğretmeninin bakış açısından kullanımına odaklanmaktadır. Tercüman eğitimi alanını, kursiyerlerin not alma performansının yeni, nitel analizini sunan çağdaş teknolojinin denenmesi ve her iki geleneksel tercüme tarzının niteliklerine sahip olan yeni bir tercüme tarzının olası gelişimi yoluyla ilerletmeyi amaçlamaktadır. – yeni dijital kalem teknolojisinin sağladığı anında kayıt ve oynatma işlevleri nedeniyle ardışık ve eşzamanlı. Bu son gelişme, yalnızca tercümanlık sınıfında değil, aynı zamanda performansı yorumlamada da uygulamalara sahip olabilir.

Bu bölüm, çevirmen eğitimi, uygulaması ve araştırmasında dijital kalem teknolojisinin kullanımındaki durum ve eğilimlerin bir anlık görüntüsünü sağlar ve gelecekteki pratisyenleri daha iyi donatmak için daha geniş bir şekilde uygulanmasını teşvik eder. Not alma derslerinde uygulanan pedagojik yaklaşımları sunar ve tercüman kursiyerlerinin kalemin genel kullanılabilirliği hakkındaki sorulara verdikleri yanıtları ve özellikleri ve not alma analizi üzerindeki etkileri konusundaki ilk görüşlerini ve ayrıca öğrenciler arası geri bildirim de dahil olmak üzere iyi not alma kurallarının geliştirilmesi. Aynı zamanda, bu dijital teknolojinin dünya çapındaki tercümanlık mesleğinde kullanımının çeşitli örneklerine ilişkin tercüme sınıfının dışından elde edilen ampirik bulguları bağlamsallaştırır. Son olarak, karma bir yorumlama modunda dijital kalemin uygunluğuna ilişkin bir pilot çalışmanın sonuçlarını tartışıyor: notlarla birlikte konsolide simul.

Dijital Kalem

Monash Üniversitesi Tercüme ve Çeviri Çalışmaları Yüksek Lisans programında öğretim görevlisi ve koordinatörü olarak, ilk olarak 2009 yılında Monash Üniversitesi’nde teknoloji ve pedagojik uygulamalardaki gelişmeler üzerine bir seminerde Livescribe dijital kalem teknolojisi ile tanıştım. Başlangıçta aynı anda notları filme alarak ve konuşmayı kaydederek toplantılarda tutanak tutan sekreterlerin işini kolaylaştırmak için icat edilen Livescribe Smartpen’in (ilk modelin adı Pulse1 idi) özelliklerinin eğitim için büyük bir potansiyele sahip olduğunu anladım. özellikle not alma ve ardıl çeviri alanında gelecekteki tercümanlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir