Dijital Tercüme (53) – Akran Değerlendirme – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Dijital Tercüme (53) – Akran Değerlendirme – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

10 Ekim 2020 Dijital Tercüme (53) – Akran Değerlendirme – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları Web Tercümanlık 0
Hukuk Çevirileri - Hukuk Çevirisinde Konu - Alan Yeterliliği Oluşturma – Çeviri Nasıl Yapılır – Çeviri Alanları Nelerdir – Çeviri Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Akran Değerlendirme

İster bir tercüman ister tercüman eğitmeni olsun, yansıtıcı bir uygulayıcı olmanın (Schön, 1983) önemli bir kısmı, kişinin çalışmasının değerlendirilmesi ve başkalarının çalışmalarını gözlemlemesidir. Bu, akran değerlendirmelerinin kullanılmasıyla yapılır. Öğrenciler yorumlama, rehberlik etme, eğitme veya denetleme gibi çalışma örneklerini değiş tokuş ederler ve çalışma hakkında yansıtıcı diyaloglara katılırlar. İş değerlendirmesinden bahsetmemin yollarından biri veri toplamaya odaklanmaktır. İşim hakkında veri toplayabilirim ve meslektaşlarımın çalışmaları hakkında veri toplayabilir, işle ilgili anlayışlarını ve uygulamaları üzerinde düşünme becerilerini geliştirmek için onlarla paylaşabilirim. Bu tür bir işbirliğinin gerekli olduğu açık görevlere sahip olmak, topluluk güveninin geliştirilmesine yardımcı olur. Bu açıkça yüz yüze ortam için de geçerlidir. Bununla birlikte, çevrimiçi ortamın, bir kişinin çalışmasını paylaşabileceği güvenli bir yer oluşturmak için önceden daha fazla niyet gerektirdiğine ve böylece büyümenin güvenli olduğu bir topluluğa yol açtığına inanıyorum. Bu, Sonuçlar bölümünde daha ayrıntılı incelenmiştir.

İşbirliği Araçları

Uzaktan ve dijital eğitimin tipik zorluğu, öğrencilerin coğrafi olarak dağınık olmasıdır. İşbirliği en iyi ihtimalle sıkıcı görünüyor çünkü öğrenciler birden fazla zaman dilimini barındırmak, yalnızca e-postaya güvenmek veya projeyi son teslim tarihinden önce birleştirilebilecek ayrı, bağımsız parçalara bölmek zorunda. Bununla birlikte, son birkaç yılda teknolojideki gelişmeler muazzam olduğundan, coğrafi mesafe artık işbirliğinin önünde bir engel değildir. Bazıları ücretsiz olan sayısız araç, insanların gerçek zamanlı veya eşzamansız olarak işbirliği yapmasına olanak tanır. Daha sonra, öğrettiğim dijital kurslarda temel dayanak noktası haline gelen birkaçını keşfediyorum.

Google Uygulamalar

Kurumum Google Apps Eğitim Sürümü kullandığından, e-posta sisteminin bir parçası olarak 1 öğrencinin okul tabanlı Google Dokümanları var. Google Dokümanlar, kişinin e-posta girişine bağlıdır ve çeşitli türlerdeki belgelerin bulut aracılığıyla kaydedilip paylaşılmasına izin verir. Dokümanlar oluşturulabilir ve Google adresi olan herkesle paylaşılabilir. Paylaşım çeşitli düzeylerde gerçekleşebilir: alıcının yalnızca bir belgeyi görüntülemesine veya belgenin tam editörü ya da katkıda bulunan bir kişi olmasına izin verebilir. Belge türleri, tipik metin tabanlı belgelerden elektronik tablolara ve hatta videolara kadar değişir. Google Apps Eğitim Sürümü özelliğinin bir parçası olarak, tüm öğrenciler ve öğretim kadrosu, gerçek zamanlı ortak çalışma ve hızlı kontroller sağlayan Google Sohbet’e sahiptir. Bunun e-posta üzerinden avantajı, her iki tarafın da çevrimiçi olması durumunda sunucu saatlerini bekleyerek e-postaları ileri geri göndermek yerine gerçek zamanlı olarak görüşebilmeleridir (hatta bir görüntülü sohbet penceresi açabilirler).

Ortak projeler üzerinde çalışırken veya hızlı kaynaklara veya doğrulamaya ihtiyaç duyulduğunda küçük ama önemli bir fark ortaya çıkar. Google Sohbet özelliği diğer tüm Google Uygulamalarında da mevcuttur ve bir Google Dokümanında ortak çalıştığım biriyle sohbet etmeme izin verir – eğer ikimiz de aynı anda oturum açtıysak. Bu dijital destek ve iletişim topluluğunun oluşturulması, öğrencilerin eğitimsel hayal kırıklıkları ve zaferlerinde izole ve yalnız olmaktan ziyade bir grubun bir parçası hissetmelerini sağlar. Ayrıca, ihtiyaç anlarında gerçek zamanlı olarak topluluğa güvenebileceklerini de bilirler.

Google Dokümanlar, öğrettiğim bireysel kurslar için öğrenimi birlikte yapılandırmada paha biçilmezdir. Her dönemin başında, bir dokümana başlıyorum, her öğrenciye ders düzenleme hakları veriyorum ve “Ne biliyoruz?” Gibi sorular soruyorum. Nasıl biliyoruz? Ne bilmemiz gerekiyor? Nasıl öğrenebiliriz? ” cevap vermeleri için. Google Dokümanlar, dokümanı görüntüleyen herkesin “düzeltme geçmişi” özelliğini kullanarak kimin katkıda bulunduğunu görmesine izin verir. Böylelikle bir öğretim üyesi olarak katılımı ve işbirliğini takip edebiliyorum. Sonuçta, dersin haritasını belirleyen yanıtları (seviyeye bağlı olarak bazen sınıfla birlikte) gözden geçirip sentezlerim. Öğrencileri bu sürece dahil etmek, halihazırda bildiklerinin bir envanterini çıkararak ve aynı zamanda beyinlerini yeni ve mevcut bilgileri birbirine bağlamak için hazırlayan bilgi boşluklarını belirleyerek ders içeriği hakkında aktif bir şekilde düşünmelerini sağlar.

Google Dokümanlar ayrıca projeler için içerik veya sorular için beyin fırtınası yapmak, yansıtma etkinliklerini meslektaşlar ve eğitmenlerle paylaşmak ve grup projeleri üzerinde işbirliği yapmak için de kullanılabilir. Bu araçla yapılan yorumlama çalışmaları programının ilk kohortunun benzersiz bir kullanım, talep-kontrol şema yapılarını kullanarak eşzamansız olarak denetlemekti. Bu deney oldukça başarılı oldu ve gerçek işbirliğine ve gelecekteki işler için artan kontrol seçeneklerinin geliştirilmesine yol açtı. Bir öğrenci, küçük grubuyla bir vakayı paylaşır, talep kümesini yazardı ve grubun diğer üyeleri, yorumlar özelliğini veya renkli metni kullanarak, talepleri kategorize ederek ve açıklayıcı sorular sorarak yanıt verirdi.

Daha sonra orijinal poster sorulara cevap verdi ve kendi sorusunu sordu, ardından beyin fırtınası kontrol seçenekleri ortaya çıktı. Bu süreç, bu şekilde üretildiğinde doğrusal görünür, ancak aslında işin karmaşıklığını aydınlatan, davacıların çalışmaya yaklaşımlarını daha derin bir düzeyde anlamalarına yardımcı olan ve ancak bu şekilde yapılabilir oldukça dinamik bir süreçti. Yapıcı bir şekilde istemek ve katkıda bulunmak için birbirlerine zaten güvenen bir grup olmalıdır.

Facebook

Akademik ortamlarda sosyal medyanın kullanımı yükselişte ve yüksek öğretim fakültesi arasında sıcak bir konudur. Akademik tabanlı bir Facebook grubu2 oluşturmak, birden fazla işbirliği katmanına olanak tanır. Yüz yüze bir kurs sırasında gerçek zamanlı işbirliği, sınıf dışında kaynak paylaşımı ve hatta bir kişi mezun olduktan sonra sınıfın ötesinde paylaşım sosyal medyadaki olanaklardır. Tecrübelerime göre, kapalı Facebook grupları tüm bu nedenlerden dolayı faydalı bir araç oldu. Facebook’u çeşitli projeler üzerinde gerçek zamanlı olarak çalışan grupları takip etmek için kullandım. Facebook grupları, öğrencilerin gördüklerine dair gerçek zamanlı gözlemleri yakalayabilecekleri bir yer olarak ders sırasında akvaryum türü aktivitelere katılırken yardımcı olmuştur. Facebook, mezun olduktan sonra öğrencilerin birbirlerini desteklemeleri, gözetim aramaları ve sadece topluluktaki arkadaş canlısı meslektaşları olarak etkileşimde bulunmaları için harika bir kaynak olmuştur. Kısacası vazgeçilmez bir araç olmuştur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir