Dijital Tercüme (44) – Merak Ettiklerimiz ve Bulduklarımız – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Dijital Tercüme (44) – Merak Ettiklerimiz ve Bulduklarımız – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

10 Ekim 2020 Dijital Tercüme (44) – Merak Ettiklerimiz ve Bulduklarımız – Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları Merak Ettiklerimiz ve Bulduklarımız Teknoloji - Karışık Bir Lütuf Web Tercümanlık 0
Dijital Tercüme (13) - Öğrenme Stratejilerinin Geliştirilmesi - Dijital Tercüme Nasıl Başlamıştır - Dijital Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Merak Ettiklerimiz ve Bulduklarımız

Öğrenci denekleri olarak kişisel deneyimlerimiz nedeniyle, bulabileceğimiz bilgilerle ilgili bazı ilk fikirlerimiz ve birçok sorumuz vardı. Bir araştırma yaklaşımı olarak yerleşik teori, resmi bir hipotezle değil, daha çok gözlemlenen veya deneyimlenen fenomenler hakkındaki merakla başlar. Çeşitli yöntemlerle veri topladıktan sonra, verilerin analizinden bir hipotez ortaya çıkar. Daha önceki çalışmalar belirli donanım, yazılım programları veya çevrimiçi arayüzlere odaklanmıştır.

Bu tür bilgiler hızla geçerliliğini yitirebilir. Bu araştırma için, hızla değişen teknolojilere değil, evrensel veya en azından eğitimcilere öğrencileriyle birlikte kullanacakları teknolojileri düşünürken yol gösterebilecek temel ilkelere odaklanmaya çalıştık.

Araştırma planımızı tasarlamaya başladığımızda, sanal işbirliğini destekleyen veya engelleyen teknolojinin genel özellikleri hakkında bir şeyler öğrenebileceğimizi düşündük ve “ne kadar teknoloji çok fazla?” Bu, çevrimiçi eğitim, eğitim teorisi ve dijital veya sanal ortamlar aracılığıyla iletişim hakkındaki literatür incelememizde elde edilen bilgilerle birlikte anket sorularımızın gelişimine rehberlik etti. Anket sorularımızı eski araştırma profesörümüz ve akıl hocamız Dr. Elisa Maroney ile birlikte geliştirdik.

Kohort üyelerinin işbirliği yapmak için teknolojiyi kullanma deneyimlerini, teknoloji aracılığıyla eşzamansız ve eşzamanlı etkileşimlere bakış açılarını ve eğitimcilere tavsiyelerini ortaya çıkarmaya çalıştık. Öğrenciler olarak bizi birbirimize bağlayan faktörleri hala merak ettiğimiz için, 2013 kohortuna, hem yerinde kolokyum öncesinde hem de sonrasında çevrimiçi işbirliği yapma deneyimlerini sorduk.

Bu araştırma projesinin başlangıcında, 2011 kohortu bir kohort olarak birlikte 2 yılı zaten tamamlamıştı ve 2013 kohortunun deneyimini, birlikte çalışmalarının başlangıç ​​aşamalarında oldukları için yakalamayı umduk.

Anket yanıtlarının analizine yaklaşımımızda, açık kodlama yöntemini uyguladık. İlk açık kodlama turu, her birimizin temaları ayrı ayrı tanımlamasına ve ardından sonuçları karşılaştırmamıza izin verdi. Bu aynı zamanda değerlendiriciler arası güvenilirlik oluşturmamıza da yardımcı oldu. Daha sonra ikinci bir kodlama turu için dışlayıcı kriterler olarak kullandığımız dört ortak tema belirledik.

Sonuçlar

Anket verilerinden dört tema ortaya çıktı. Bulguların bazıları bizi şaşırttı ve diğerleri bireysel anlayışımızı ve deneyimimizi doğruladı. Katılımcılar, dijital olarak işbirliği yapmanın arzu edilen yönlerinin, eşzamansız etkileşimin sağladığı esnekliği, farklı teknolojileri farklı amaçlar için kullanma yeteneğini ve meslektaşları ile uzaktan etkileşim kurma kolaylığını içerdiğini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, teknolojik ortamlar aracılığıyla işbirliği ve etkileşim karmaşık olabilir ve her zaman ilgili sistemlerin arızalanmasına tabidir.

Teknoloji sürekli olarak gelişmektedir ve yeni teknolojileri öğrenmek veya bilinen sistemlerin yeni kullanımlarına uyum sağlamak, kullanıcının sürekli çaba göstermesini gerektirir. Zaman zaman, bu sürekli değişimin gerektirdiği öğrenme eğrisi, müfredatın içeriğinden daha fazla dikkat ve çaba gerektiriyordu.

Gerekli tüm çabayı değerli kılan faktör, kohort üyeleri arasında güçlü kişilerarası ilişkilerin gelişmesiydi. Bu, kohortların ortak bir bağlam içinde ilişki kurabildikleri kolokyum sırasında yüz yüze etkileşim fırsatına sahip olunmasıyla büyük ölçüde desteklendi.

Öğretim kadrosunun meslektaşlığı modellediği, öğretme ve öğrenmeye sosyal yapıcı bir yaklaşımın ve etkileşimler sırasında yargılayıcı olmayan geri bildirim sağlamada veriye dayalı gözlemlerin kullanılmasının modellendiği güvenli bir ortama girmek, kohort üyeleri arasındaki güven bağlarını güçlendirdi.

Yüz yüze temas olmadığında, anket yanıtları, video, ses, ekran kayıtları veya diğer teknikleri kullanan video konferans ve multimedya sunumları gibi etkileşim için en fazla bağlamsal bilgi veren teknolojiler aracılığıyla etkileşim kurma tercihini gösterir. 

Hem öğretim üyeleri hem de öğrenciler açısından esneklik, yalnızca teknolojide gezinmenin başarısı için değil, aynı zamanda öğrenme sürecinde bir işbirliği ve coşkulu katılım atmosferini teşvik etmek için de çok önemli bir unsur olarak ortaya çıktı. Programın kapsayıcı pedagojik felsefesi, öğrenciler, öğretim üyeleri ve müfredat arasında akışkan bir arayüzün tonunu belirleyerek öğrencileri yüksek bir burs seviyesi elde etmeye teşvik etti.

Teknoloji – Karışık Bir Lütuf

Burada paylaşılan anket yanıtlarının da kanıtladığı gibi, teknoloji hem bir hayal kırıklığı nedeni hem de işbirliği yapmak, katılımı teşvik etmek ve birbirleriyle etkileşim kurmak için değerli bir araçtı. Genel olarak, kodlama süreci aracılığıyla belirlenen bir tema, teknolojinin ilişkileri ve işbirliğini uzaktan sürdürme ve inşa etme yeteneğine sahip olduğu inancıydı. Katılımcılar ezici bir çoğunlukla, programın başlarında ilişkiler kurmak için yoğun bir çabanın gerekli olduğunu ifade ettiler; Bu tür ilişkiler kurulduktan sonra, uzaktan korunabilir ve güçlendirilebilirdi.

Ayrıca, kodlama sürecinde öğrencilerin çok sayıda seçenekle boğulmak yerine, işbirliği için çok çeşitli teknolojilere sahip olmayı tercih ettiklerini ve gerçek zamanlı iletişim seçeneği de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle bunu yararlı gördüklerini keşfettik. bir bağlantı hissi arandığında; bir tartışmanın birden çok bölümüne aynı anda atıfta bulunmanın gerekli olduğu durumlarda, donmuş tartışma gönderilerini aynı anda görme seçeneği; uzaktaki insanların bir proje üzerinde birlikte çalışması gerektiğinde gerçek zamanlı işbirliği yapmak için video konferans veya senkronize metin tabanlı belgeler kullanma seçeneği; ve insanların birlikte çalışması gerektiğinde ve aynı zamana sahip olmadığında zaman uyumsuz, metin tabanlı iletişim ve paylaşılan belgeler seçeneği sunar .

Çeşitli seçeneklere sahip olmak, öğrencilerin acil ihtiyaçlarına uygun olan modu seçmelerine ve belirli teknolojilere erişmelerine olanak tanıdı. Katılımcılar, bu kadar çeşitli teknolojinin, ancak müfredattan çok teknoloji, ödev için harcanan zaman ve enerjinin odak noktası haline geldiğinde zarar verdiğini bildirdi. Yüz yüze görüşme yeteneğine sahip olmak, işbirlikçi çabayı uzaktan sürdürmek için çok önemli değilse de faydalı olarak kabul edildi.

Yapıcı bir yaklaşım benimsemek  ya da daha sonra onu nasıl “ortak yapılandırmacı” bir yaklaşım olarak adlandırdığımızı açıklayacağımız gibi işe, teknoloji aracılığıyla işbirliği yapmak için gereken esnekliği sağlayabilir. Programımız süresince sabit kalan birbirleriyle etkileşim için statik bir sistem öğrenmek yerine, son çeyreğimize kadar, birlikte resmi ders çalışmamızın 18 ayı boyunca bize yeni teknoloji araçları tanıtıldı. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir