Çevirilerle Oluşturulan Sınırlar – Çeviri Tarihi – Çevirinin Geçmişi – Çeviri Yaptırma – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Çevirilerle Oluşturulan Sınırlar – Çeviri Tarihi – Çevirinin Geçmişi – Çeviri Yaptırma – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

29 Aralık 2020 Çeviri Etkinliği Çeviri Stratejileri Kuram ve Uygulama PDF Çeviri stratejisi nedir Sözlü çeviri stratejileri Yazılı çevirinin avantajları Yazın çevirisi 0
Çevirilerle Oluşturulan Sınırlar – Çeviri Tarihi – Çevirinin Geçmişi – Çeviri Yaptırma – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Pozisyonlar

Bu, (bazılarının yaptığı gibi) tüm bu hareketlerin, metinlerin tercümesine olan ilgimizle aynı düzeyde, kendilerinin “tercüme” olduğu anlamına gelmez. Bu kavramsal paketlemenin terimlerinden biri, hakkında pek çok fantastik kullanımın ve burada bunlara giremeyeceğimizi iddia etmenin olduğu ‘kültürel çeviri’dir.

Geçmişlerimizin her tür hareket hakkında bazı gizli uzman bilgileri sunabileceğini varsaymadığımızı söylemek yeterli; biz her konuda uzman değiliz (tam da bu yüzden diğer araştırmacılara neredeyse her fırsatta güvenmek zorundayız).

Yine de çeviri, bu daha geniş süreçlerin incelenmesinde özel bir rol oynayabilir ve sadece tablodaki metinler, indirgeyici hipotezlerimizden daha fazlasını sunarak, özel bir tür indirgenemez ampirik kanıt sağladığından değil. Masada özel bir yer olduğunu iddia etmenin de epistemolojik bir sebebi vardır.

Bir an için, metin çevirisinin Willard V. Quine’in belirsizliği keşfetmeyi amaçlayan 1960 düşünce deneyinin başlıca sorunu olma şerefine sahip olduğu gerçeğini düşünün. Hans-Georg Gadamer’in yorumbiliminde, metin çevirisinin yorumlama zorluğunun ‘aşırı durumu’ olarak adlandırılma şeklini de düşünün.

Filozoflar ne harika çeviri tarihçileri ne de büyük çevirmenlerdi, ama yine de bize bir şeyler söylüyor olabilirler. Çeviride özel bir şey varsa, aşırı belirsizlik biçimleriyle çerçevelenen yorumlayıcı kararları gerektirecek derecede olması muhtemeldir.

Söz konusu epistemolojik belirsizlik ve etkileşimli yorumlama ihtiyacı kesinlikle tüm iletişimsel eylemler için geçerlidir, ancak bunlar özellikle çeviri durumunda görünür hale gelirler, çünkü bir dilden diğerine geçiş daha az paylaşılan referans içerir ve dolayısıyla, tek bir dilde iletişimden daha fazla yorumlama riski.

Dolayısıyla, çevirinin istisnai bir belirsizlikle işaretlendiğini ve bu belirsizliğin de benzer şekilde konuştuğumuza inandığımız konumlarla ilgili olduğunu kabul ediyoruz. Bunu yaparken, kuşkusuz, güven ilkelerinin çeviri durumunda neden özel bir önem taşıdığını da açıklıyoruz, çünkü güvenmemiz gereken yalnızca olası yanlış anlamalar veya ihanet konusunda kararsız olduğumuzda oluyor.

Yani hayır, dünyadaki tüm hareketler hakkında uzman bilgisi sunamayız, ama evet, onlar hakkında konumsallık ve güven açısından bir düşünme yolu önerebiliriz.

Çevirinin kendi konumumuza bilgi verdiği iki özel yolu ele alalım: sınırların işaretlenmesi ve teknolojilerin genişletilmesidir.

Çevirilerle Oluşturulan Sınırlar

İsterseniz, zaman ve mekânda çeşitli zorlamalarla itilen ve çekilen bir metnin bir Budist sutrası, Komünist Manifesto olarak bilinen 1848 siyasi broşürü veya kelime işlem bilgisayar programı Microsoft Word diyelim.

Metnin yörüngeleri rastgele değildir: insanlar dilden dile geçerken onu dönüştürüyor, yorumluyor ve yeniden yorumluyor. Bazı çeviri süreçleri bunu aşamalı olarak etkileyecektir: ardışık sözlü yeniden anlatmalar, müşterilere, izleyicilere veya yaratıcı lisansa uyacak şekilde az çok sabit değişiklikler ve uyarlamalar getirir; el yazması kopyalama benzer şekilde sayısız artımlı değişiklik ve güncellemeyi yürürlüğe koyar; yazılım yerelleştirme ve güncelleme, her biri bir öncekini kısmen kapsayan bir dizi sürüm ve pazar uyarlamasından geçer.

Bununla birlikte, bazı çeviri eylemleri, dil değişikliğinin zamanını ve yerini güçlü bir şekilde belirtir: bir dil sürümü bu tarafta durur, diğeri diğerinde devam eder ve bu tarafların dil alanı daha geniş metin kullanım çerçevesinde paylaşılmaz.

Song Hanedanlığı’nda Budist sutralar, sadece kısaltmalar, sözlü açıklamalar ve soru-cevap takibi ile değil, aynı zamanda müzik ve parfümlerle birlikte Çince’ye gitti, böylece anlayışları için uygun atmosfer yaratıldı.

Bir taraf vardı, sonra diğeri ve oldukça belirgin bir geçiş yeri. Karl Marx ve Friedrich Engels’in Komünist Manifestosu, benzer şekilde, sözlü parçalar halinde alıntılanmış ve yeniden alıntılanmış ve dünya çapında siyasi yollara ve ilham verici konuşmalara yeniden işlenerek, çoğunlukla iletildiği dilleri unutarak, ancak aynı zamanda basılı kitap yayınları da vardır. Tüm metnin bir dilden diğerine dönüştürüldüğü noktaları açıkça işaretleyin.

Sözlü çeviri stratejileri
Yazılı çevirinin avantajları
Çeviri Stratejileri Kuram ve Uygulama PDF
Çeviri stratejisi nedir
Yazın çevirisi

Ve çoğu bilgisayar yazılımı, dahili olarak eski ve yeni bir kod kümesi olmasına rağmen, en azından kullanıcı tarafından görülebilen dizelerle ilgili olarak açıkça farklı dil sürümlerinde gelir. Tüm bu durumlarda, metnin aktarımında sürekli olarak iş başında olan arka plan çeviri etkinlikleri vardır, ancak çevirilerin, belki de terimin daha tam anlamıyla, bir dilin durduğu ve diğerinin başladığı yerleri belirlediği özellikle belirtilmiş noktalar da vardır. ve bunu hem uzay hem de zamanda yapıyorlar. Yani, bazı çeviriler kendi tarihlerinin referans noktalarını işaretler.

Bunun, çeviri tarihinin düzenlenebileceği yollar açısından pratik bir önemi vardır. Dönemselleştirme veya bölgeselleştirme ile ilgili sorulara karar verirken, özellikle çeviri akışlarının yoğunluğu açısından çevirilerin kendilerinin belirttiği noktalara bakabiliriz. 14. yüzyıl İngiliz şairi Geoffrey Chaucer ile çağdaş İngiliz arasındaki sınır nerede?

Chaucer’in çağdaş İngilizceye çevrildiği noktalarda 12. yüzyılda İslam ve Hıristiyan bilimi arasındaki sınır neredeydi? Hispania’da, özellikle Toledo’da tercümelerin yapıldığı noktalarda. Bu sınırlar, varsayılan toprak veya yetki mülkiyetini temsil etmediklerinden, sürekli çizgilerden değil, noktalardan oluşur.

Ve bu noktalar, üzerinde duracağımızı sandığımız zemini değiştirerek zamanla hareket eder. Çevirileri, dönemselleştirmemizin veya kültürel sınırlarımızın işaretleri olarak kullanmak, her şeyin hareket halinde olduğu doğrusal olmayan bir dünyada faaliyet göstermek anlamına gelir. Albert Einstein 1905’te görelilik teorisini yayınladığından beri fizik bu görelilik gibi bir şeyi kabul etti, ancak birçoğumuz hala yıldızların sınırlı hareketlerine göre hareket ediyoruz.

Bu hareketli geometrilere girdiğinizde, yakında yalnız olmadığınızı keşfedersiniz. Diğerleri de nokta olarak çeviriler açısından yön arıyorlar. Örneğin, Vatikan II’nin “telkin etme” teorisi, Protestanların daha genel olarak “uyum” dedikleri şeyin Katolik tabirine dönüştü.

Dilbilimsel olarak Hristiyan metinlerini Hristiyan olmayan kültürlere uyarlama meselesidir: Papa II. John Paul 1985 ansiklopedisi Slavorum Apostoli’de ifade ettiği gibi ‘İncil’in özerk kültürlerde enkarnasyonu’. Bu bir durum olabilir. basit kültürel emperyalizm, nereye giderseniz gidin Hristiyan kültürünü empoze ediyor. İnkültürasyon teorisi yine de iki savunma ile istilayı kızdırır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir