Eylem Özerkliği – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Tüm çeviri işlerinizde yanınızdayız... 0 (312) 276 75 93 - Hemen çeviri belgenize fiyat almak için iletisim@webtercumanlik.com mail adresini veya sağ tarafta yer alan whatsapp tuşunu kullanın. ************************************************** tercüme yaptırma, Akademik çeviri tavsiye, İngilizce makale çeviri siteleri, En iyi çeviri yapan site, En iyi İngilizce çeviri programı, Profesyonel çeviri programı, Online çeviri programı, Akademik İngilizce çeviri, Türkçe İngilizce çeviri, Akademik çeviri, Pasaport tercüme ücreti, Hızlı çeviri programı

Eylem Özerkliği – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

29 Aralık 2020 Çeviri için araştırma Özerkliğe saygı ilkesi Ozerklige saygı ilkesi nedir Özerkliğe saygı ilkesi örnekler Özerkliğe saygı nedir Özerklik nedir Yararlılık ilkesi Zarar vermeme ilkesi 0
Eylem Özerkliği – Kültürel Çeviri – Kültür Nasıl Aktarılır? – Çeviri Kültürü Korur Mu? – Tercüme Yaptırma – Tercüme Yaptırma Fiyatları

Eylem Özerkliği

Etik ve uluslararası ilişkiler meseleleriyle gittikçe daha fazla ilgilenmeye başladıkça, Ricoeur metnin modeline ve semantik özerkliğe eşlik eden sabitliğin reddine baktı – ister yazarın figürünü nasıl yorumladığımız ya da nerede konumlandırdığımız açısından anlam sitesi – dünyadaki insan eylemini anlamak için bir temel olarak. Eylemlerin uzay ve zamanda izlerini bıraktığını ve yazarların metinleri gibi “okunabilen” “izler” bıraktığını ileri sürdü. Her gün ve hayatımız boyunca her türden insan işi yaratır ve bunlarla ilgileniriz. Bunlardan bazıları, insan eyleminin “belgeleri”, “eylemleri” ve “kayıtları” gibi “resmi” dir.

Bunlar, istihdam kayıtları; Test sonuçları; banka detayları; sabıka kayıtları ve internet çağında memler; animasyonlu GIF’ler; Facebook ve Instagram’daki fotoğraflar; bloglar; Tumblrs; tweet’ler; Youtube videoları; Vines, bunlardan birkaçı. İtibar, şöhret, suçlama ve övgü gibi diğerleri “gayri resmi” dir. Bunların hepsi hayatımızda ‘kalıcı kalıplar’ yaratır ve ‘kalıcı etkilere sahiptir.

Tarihin kendisi bile insan eyleminin süregiden ve “tartışmalı kaydıdır, bu, resmi arşivlerde ve kamuya açık ve özel kayıtların anlatılarında, mitlerinde ve hikayelerinde insan yaşamımızın izlerini bıraktığımız” şey “dir. Bu şekilde, insan eylemini kaydetme sürecinin sürekli olduğunu ve metinde olduğu gibi zorunlu olarak yorumlandığını söyleyebiliriz.

Metin dünyası ile bu tamamlayıcılık daha da ileri gidiyor. Suçu atamadan veya övmeden önce, bu eylemlerden, onları iddia eden ve tamamlayan bir temsilciye ait olarak söz edebilmeliyiz.

Ancak, bir eylemin temsilcisi artık mevcut olmadığında veya mevcut olmadığında, Ricoeur’un terimleriyle, metin yazarının niyetlerine göre otonom hale geldiği gibi eylem kendi aracısından ‘kopuk’ hale geldiğinde bir sorun ortaya çıkar. İşte o zaman kamusal ve özel kayıt markalarının kaderi, orijinal temsilcilerinin kontrolünden kaçar ve anlam, sahiplerinin niyetlerine göre özerk hale gelir.

Elbette, bazı eylemlerin atfedilebilecekleri açık bir aracı vardır ve bunların önemi “tartışmalı yorumlara yol açmaz. Ancak bunlar Ricoeur’un endişesinin odak noktası değil. O, olayların anlamının artık temsilcilerinin mantıksal niyetleriyle çakışmadığı, metinde olduğu gibi anlamın anlamın içinde bulunduğu noktaya kadar ‘depsikolojiye alındığı’ insani durumlarda anlama problemiyle özellikle ilgilenmektedir. eylemin kendisi. 2014 yılında Sony Pictures Entertainment’a yapılan siber saldırıyı düşünün.

Özerkliğe saygı ilkesi
Özerkliğe saygı ilkesi örnekler
Yararlılık ilkesi
Zarar vermeme ilkesi
Ozerklige saygı ilkesi nedir
Özerkliğe saygı nedir
Özerklik nedir
Adalet ilkesi

24 Kasım’da Sony, kendisine Barış Muhafızları adını veren bir grup tarafından hacklendiğini duyurdu ve henüz genel gösterime girmemiş filmler, oyuncuların pasaportları ve vizeleri, film bütçeleri ve gizli sözleşmeler de dahil olmak üzere çok büyük bir veri dökümü gerçekleştirdi. , çalışanların işyeri şikayetleri, tıbbi kayıtları, mevcut ve eski çalışanların maaşları, üst düzey yöneticilerin ikramiye öncesi maaşları ve Sony çalışanları, yapımcıları ve yıldızları içeren binlerce e-posta. Sızıntı için öne sürülen varsayılan mantık, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un suikastını anlatan siyasi bir hiciv olan The Interview (2014) ‘ün iptalini zorlamaktı.

Siber teröristler, filmi gösteren tüm sinemalara saldıracakları uyarısında bulundu. Filmin iki başrol oyuncusu tanıtım turlarını iptal etti ve büyük sinema zincirlerindeki sayısız gösterimler iptal edildi. Sonunda Sony, filmi Noel Günü’nde sınırlı bir sinema sürümüyle 24 Aralık’ta kiralamak ve satın almak için çevrimiçi olarak yayınladı, ancak bölüm önemli soruları gündeme getirdi: siber savaş çağında yaşamak, sanatsal özgürlüğü nasıl savunmaya ve keyfini çıkarmaya devam edeceğiz? Teröristler yaratıcı içeriği dikte etmeli mi? Ticari çıkarlar özgürlük değerlerinin önüne geçmeli mi?

Ancak The Interview’i genel sürümden çıkarma bilgeliğini çevreleyen soruların ötesinde, bilgisayar korsanlarının eylemleri bir dizi başka geniş kapsamlı ve daha uzun vadeli anlamlara da yol açtı. Sony çalışanlarının sızdırılan maaş detayları, kadınlar ve erkekler arasındaki ücret oranlarında büyük bir eşitsizlik olasılığını ortaya koydu (Roose, 2014). Bu eşitsizlik Sony çalışanları ile sınırlı değildi. Bilgisayar korsanları tarafından atılan e-postalar arasında, kadın ve erkek film yıldızları arasındaki farklı ücret oranlarının ayrıntıları yer alıyordu; örneğin, Amy Adams ve Jennifer Lawrence’a American Hustle’daki rolleri için erkeklerden önemli ölçüde daha az ücret aldıklarını ortaya koydu.

Erkek oyuncularla kadın oyunculara ödenen ücretler arasında eşitlik olmaması Hollywood’da yeni bir hikaye değil. İstatistiklerde cinsiyet ile ücret oranını ilişkilendiren kolay bağlantılar bulmak da mümkün değil. Yaş, ebeveynlik ve bakımla ilgili kararlar, yardım tercihleri, sendika üyeliği ve temsilcilerin rolü gibi birçok değişkenin etkisi vardır.

Ancak, iki ay sonra Patricia Arquette, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar için ücret eşitliği çağrısı yapmak için Oscar kabul konuşmasını kullandı (Shoard, 2015); Mayıs 2015’te Charlize Theron, yakında çıkacak bir devam filmi için erkek başrol oyuncusu olarak kendisine ödeme yapılacağını ve kendisinin ve temsilcilerinin sözleşmesini yeniden müzakere etmek için hack’i kullandığını doğruladığında (Elle, 2015); ya da Haziran 2015’te, Jennifer Lawrence’a yakında çıkacak bir rol için erkek başrol oyuncusundan 8 milyon dolar daha fazla ödeme yapılacağı ortaya çıktığında, Hollywood’un önde gelen erkeklerinin kadınlarından daha güvenilir olduğu anlatısına meydan okundu.

Bunlar, son aylarda eğlence endüstrisinde çalışan yüksek profilli kadınların ücret ve koşullarda cinsiyet farklılıkları ve insanların konuşmasını engelleyen korku kültürü hakkında yayınladıkları açıklamalardan sadece birkaçı. Bir karşı anlatım olasılığını ortaya çıkaran Sony Pictures hack’inin “hikayesi”, iptal edilen bir film gösterimini çevreleyen ifade özgürlüğü konularının çok ötesinde bir öneme sahiptir.

Metinler nasıl tanımsız ve teorik olarak sonsuz bir izleyici için mevcutsa, insan eylemi de açık bir iştir.

Sony Pictures hack’inde olduğu gibi, her olay, izleyicilere orijinal girişimi bağlamının ötesinde ulaşma potansiyeline sahiptir. Bir metnin üretiminin ve alımlanmasının sosyokültürel durumuyla gösterişli bağlarını koparmasına benzer şekilde, ‘anlamlı eylem’, yani anlam zenginliğinin, tartışmanın olduğu ve bu nedenle gizemin olduğu yerde eylemin ondan özgürleştiği eylemdir. orijinal durumsal bağlam ve gerçekleştiği anlık koşulların ötesinde alaka düzeyini alır.

Yazılı alandaki anlamsal özerkliğin bir sonucu olarak, bir metnin referanslarının artık çalışmanın yazıldığı ve alındığı dünya için gösterişli olmadığını unutmayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir